Reklama

Wiadomości

Zmiany w polskim KPO zatwierdzone. Pełczyńska-Nałęcz: czas na intensywne inwestycje

Autor. MFiPR / gov.pl/web/fundusze-regiony

Ministrowie finansów krajów UE we wtorek zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez rząd Polski. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała je na wrzesień.

Decyzja ministrów finansów w Radzie UE kończy formalny proces zatwierdzania zmian w polskim KPO. Rząd wysłał wniosek o jego rewizję 30 kwietnia. Komisja Europejska zaakceptowała zmiany 2 lipca.

Polska może otrzymać z KPO do 60 mld euro. Wypłata środków jest uzależniona od wypełnienia zobowiązań zapisanych w dokumencie zwanych kamieniami milowymi. W związku z rewizją KPO rząd zaproponował zmiany 14 z 55 reform oraz 27 z 56 inwestycji. Zakładają one m.in. rezygnację z podniesienia opłat za rejestrację samochodów spalinowych.

Do momentu sfinalizowania tego procesu Polska nie mogła składać wniosków o kolejne płatności.

Reklama

Pełczyńska-Nałęcz: czas intensywnych inwestycji, we wrześniu wnioski

Po zatwierdzeniu zmian w KPO przez Radę UE we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że kolejne dwa wnioski Polska złoży we wrześniu.

„Dowiezione:) Rada UE właśnie przyjęła rewizję KPO. Teraz czas intensywnych inwestycji! We wrześniu składamy dwa wnioski o płatność. A pod koniec roku kolejny – jeszcze większy niż poprzedni – przelew dla Polski” - napisała we wtorek na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Komisja Europejska zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji KPO – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Rewizja polskiego KPO została we wtorek ostatecznie zatwierdzona przez Radę UE ds. finansów. Jak przypomniało MFiPR, rewizja KPO objęła 18 reform, 12 z części grantowej i 6 z części pożyczkowej oraz 39 inwestycji.

Reklama

Zmiany ws. KPO

Zmiany dotyczą m.in.: zamiany podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne; modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych; zwiększenia wsparcia dla rolników i rybaków przy modernizacji infrastruktury i wyposażenia, oraz wspierania technologii w zakresie tzw. rolnictwa 4.0.

Uwolnione środki z części grantowej zostaną przeznaczone na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo, w tym m.in. na dodatkowe 86 centrów dystrybucyjno-magazynowych i rynków hurtowych, termomodernizację budynków wielorodzinnych, dopłaty do zakupu, leasingu i wynajmu aut elektrycznych; modernizację infrastruktury szpitali powiatowych; nowe systemy informatyczne, takie jak rozbudowa publicznego systemu informatycznego EZD oraz dodanie e-usług w ramach Urzędu Skarbowego 2.0 i wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama