Reklama

Wiadomości

Zielona inwestycja Tauronu. Spółka zakupiła projekt farmy wiatrowej

Autor. Tauron Zielona Energia / Materiały prasowe

Tauron Zielona Energia podpisał umowę na nabycie projektu farmy wiatrowej o mocy docelowej wynoszącej około 190 MW - podała we wtorek spółka. Planowany termin zakończenia projektu Miejska Górka to 2027 rok, a elektrownia ma zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne blisko 200 tysięcy gospodarstw domowych.

Reklama

Farma wiatrowa Miejska Górka powstanie w powiecie rawickim w województwie wielkopolskim. W jej skład wejdą 53 turbiny, każda o mocy znamionowej 3,6 MW i wysokości 134 m, co sprawi, że stanie się to drugą co do wielkości instalacją onshore w Polsce i największą inwestycją Taurona.

„Elektrownie wiatrowe stanowią ważny element dekarbonizacji miksu wytwórczego Grupy Tauron. Profil produkcji energii elektrycznej farm wiatrowych stanowi dobre uzupełnienie dla profilu zużycia energii przez odbiorców końcowych, którzy coraz częściej sami produkują energię z fotowoltaiki” - przekazał wiceprezes Tauron Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju Michał Orłowski.

Czytaj też

Projekt Miejska Górka jest już gotowy do budowy, a pierwsze prace na terenie farmy rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 2 miliardy złotych.

„Do końca roku planujemy uruchomienie trzech farm o łącznej mocy ponad 120 MW. Miejska Górka będzie jednak największą inwestycją grupy w odnawialne źródła energii. Zgodnie z założeniami, realizacja tego projektu zakończy się w drugiej połowie 2027 roku” – podkreślił prezes zarządu Tauron Zielona Energia Artur Kalicki.

Miejska Górka to już 17. projekt wiatrowy Taurona. Jak podkreśla firma, budowa farm elektrowni wiatrowych jest kluczowym elementem Zielonego Zwrotu. Aktualnie w budowie znajduje się pięć projektów wiatrowych o łącznej mocy 164 MW. Trzy z nich, o łącznej mocy ponad 120 MW, mają być uruchomione jeszcze w tym roku, podczas gdy prąd z kolejnych dwóch elektrowni popłynie w 2025 roku.

Reklama

Tauron obecnie eksploatuje jedenaście farm wiatrowych, zlokalizowanych w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu oraz Gołdapi, o łącznej mocy 417 MW.

Czytaj też

W chwili obecnej firma buduje także trzy instalacje PV o łącznej mocy bliskiej 200 MW. Jedna z nich – PV Postomino – będzie współdzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo i jest pierwszą inwestycją Taurona realizowaną w formule cable pooling.

Tauron Zielona Energia zachęca deweloperów do współpracy w zakresie wspólnego rozwoju projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Poszukuje również niezagospodarowanych gruntów pod rozwój mocy OZE, w tym terenów pogórniczych, zdegradowanych, zrekultywowanych oraz przemysłowych. Firma współpracuje z prywatnymi właścicielami gruntów, instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego, oferując długoterminową dzierżawę na korzystnych warunkach i gwarancję przywrócenia gruntu do stanu pierwotnego po zakończeniu dzierżawy.

TZE odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznych celów Grupy związanych z rozbudową mocy w odnawialnych źródłach energii. Odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów oraz nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama