Wiadomości
Więcej mocy na aukcji dla offshore wind. Resort klimatu podnosi poprzeczkę
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało w piątek, że zwiększa w 2025 r. wolumen mocy w pierwszej aukcji dla offshore z 2,5 GW do 4 GW. Resort wskazał, że obecnie przewiduje aukcje na maksymalną łączną moc 12 GW do 2031 r., pod warunkiem, że część zmian zaakceptuje KE.
Ministerstwo poinformowało w piątek, że zwiększa wolumen mocy w pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore) do 4 GW z zakładanych wcześniej w 2025 r. 2,5 GW.
„W porozumieniu z KE ustalono, że budżet zwiększenia wolumenu w roku 2025 (pierwszej aukcji) nie przekracza progu 20 proc., o którym mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia Komisji nr 794/2004 z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w związku z czym modyfikacja ta nie jest uznawana za zmianę pomocy istniejącej” – wyjaśniono. Dodano, że stanowisko KE pozwoli prezesowi URE na przeprowadzenie w 2025 r. aukcji offshore na maksymalną łączną moc zainstalowaną wynoszącą 4 GW.
Czytaj też
Przypomniano, że obecnie przewiduje się aukcje na maksymalną łączną moc na poziomie 12 GW: po 4 GW w 2025 i 2027 r. oraz po 2 GW w 2029 i 2031 r. Zastrzeżono jednak, że zmiany te opatrzone są tzw. klauzulą zawieszającą – nie wejdą w życie do dnia wydania pozytywnej decyzji KE o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach z rynkiem wewnętrznym, albo uznania przez Komisję, że nie stanowią nowej pomocy publicznej.
Aukcje dla offshore wind
Resort klimatu zaznaczył bowiem, że zwiększenie pozostałych wolumenów mocy i terminów aukcji offshore (na lata 2027, 2029 i 2031) zostanie notyfikowane z uwzględnieniem zmian przewidzianych w Wytycznych ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią z 2022 roku (CEEAG). „Proces ten uwzględni także wymogi innych aktów UE w zakresie, w jakim będą miały one wpływ na strukturę procedur aukcyjnych dla OZE, m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1735 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie i zmieniającego rozporządzenie (UE) 2018/1724 (NZIA)” – dodał resort w komunikacie.
„Uruchomienie aukcyjnej fazy systemu wsparcia, umożliwiającej dostarczenie dużej ilości taniej i zielonej energii do gospodarstw domowych w całym kraju, jest kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski” – podkreślono. Zwrócono uwagę, że morska energetyka wiatrowa stanowi filar zielonej transformacji Polski, dlatego priorytetem MKiŚ jest zapewnienie najbardziej sprzyjających warunków dla rozwoju tej technologii, w zgodzie z unijnymi celami i wymaganiami.
Resort klimatu przypomniał też, że prowadziło już dialog z Komisją na temat zmian wprowadzonych nowelą ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, które przewidują zwiększenie wolumenu mocy i terminów aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej.