Reklama

Wiadomości

Wiceszef Equinora: Polska jest dla nas strategicznym rynkiem

Autor. Envato

Nasza obecność tutaj jest zresztą przedłużeniem trwającej dekady strategicznej współpracy między Polską i Norwegią. Bo z jednej strony PGNiG, teraz działające w ramach Grupy Orlen, inwestuje w Norwegii, a z drugiej – my rozwijamy się w Polsce. To obopólna współpraca energetyczna – stwierdził wiceprezes norweskiego Equinora, Pål Eitrheim.

Reklama

Wiceszef państwowej spółki energetycznej zaznaczył, że to właśnie jego kraj i spółka odegrały istotną rolę podczas kryzysu energetycznego. „W trudnym czasie wspieraliśmy zresztą te mechanizmy (interwencyjne – przyp.red.), zwiększając eksport gazu z Norwegii do Europy, w tym do Polski. Zdecydowanie poprawiło to sytuację na europejskim rynku energii, a my staliśmy się jednym z głównych filarów budowania bezpieczeństwa gazowego na kontynencie. Znaczącą rolę odegrała tu Polska, do której Equinor sprzedaje 2,4 mld m sześc. gazu rocznie poprzez Baltic Pipe" – powiedział rp.pl Eitrheim.

Reklama

Gaz to jednak nie wszystko, Equinor prowadzi ekspansje w źródłach odnawialnych, zwłaszcza w morskiej energetyce wiatrowej. „W Polsce wspieramy równolegle dostęp do rynku bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii dzięki budowie odnawialnych źródeł. Razem z Polenergią rozwijamy trzy projekty o łącznej mocy 3 GW. Energia z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów, tj. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, o łącznym potencjale 1,44 GW popłynie do polskich domów już za cztery lata. Kiedy dołączy do nich kolejny projekt – MFW Bałtyk I – nasze farmy na polskim morzu będą produkować wystarczającą ilość energii do zasilenia ponad 4 mln polskich gospodarstw domowych. Oprócz rozwijania morskich farm jesteśmy także coraz mocniej zaangażowani w rozwój elektrowni słonecznych, które buduje nasza spółka Wento" – stwierdził.

Czytaj też

„Tak szerokie plany inwestycyjne pokazują, że Polska jest dla nas strategicznym rynkiem. Nasza obecność tutaj jest zresztą przedłużeniem trwającej dekady strategicznej współpracy między Polską i Norwegią. Bo z jednej strony PGNiG, teraz działające w ramach Grupy Orlen, inwestuje w Norwegii, a z drugiej – my rozwijamy się w Polsce. To obopólna współpraca energetyczna" – dodał.

Reklama

PGNiG będący częścią Grupy Orlen jest obecny w Norwegii od 2010 r. W tym czasie konsekwentnie zwiększał swój portfel koncesji wydobywczych i obecnie posiada ich 62. W niektórych z nich posiada udziały, często wspólnie z Equinorem. PGNiG będzie wydobywać rocznie ok. 2,5 mld m3 gazu ziemnego ze swoich norweskich złóż, który następnie będzie płynąć przez Baltic Pipe do Polski.

Reklama

Komentarze

    Reklama