Reklama

Wiadomości

USA: magazyny energii mają potroić swoją pojemność do 2025 r.

Autor. Unsplash

Przedsiębiorstwa energetyczne w Stanach Zjednoczonych mogą potroić pojemność magazynów bateryjnych w ciągu najbliższych trzech lat - podała w czwartek amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA).

Reklama

Deweloperzy i właściciele elektrowni chcą zwiększyć moce magazynów akumulatorowych z 7,8 gigawatów (GW) (dane za październik 2022) do 30 GW do końca 2025 r. - wynika z Preliminary Monthly Electric Generator Inventory EIA.

Reklama

Oczekiwano, że pojemność magazynów energii, która w Stanach Zjednoczonych zaczęła się rozwijać dopiero w 2020 r., osiągnie 9,1 GW do końca 2022 r., a następnie podwoi się w 2023 r. do 19 GW i osiągnie 28,4 GW w 2024 r. "Podobnie jak w przypadku energii słonecznej, rozwój magazynowania w akumulatorach zmieniłby portfel produkcji energii elektrycznej w USA, ponieważ sprawiłby, że nieciągłe źródła energii, takie jak wiatr i słońce, stałyby się bardziej stabilne poprzez przechowywanie nadwyżki energii do wykorzystania później" - stwierdziła EIA.

Czytaj też

EIA dodała, że ponad trzy czwarte z planowanych 20,8 GW mocy zainstalowanej znajduje się w Teksasie i Kalifornii, które dysponują odpowiednio większą ilością energii wiatrowej i słonecznej niż jakikolwiek inny stan. W Teksasie, na który przypada 7,9 GW wszystkich planowanych do 2025 r. przyrostów mocy w akumulatorach, do tego roku ma powstać 42,5 GW mocy w elektrowniach wiatrowych i 30,9 GW w elektrowniach słonecznych.

Reklama

Kalifornia, w której obecnie znajduje się 16,8 GW mocy słonecznej, a w ciągu najbliższych trzech lat planowane jest dodanie 7,7 GW, zainstaluje w tym okresie 7,6 GW magazynów bateryjnych.

"W miarę udostępniania sieciom energetycznym w Stanach Zjednoczonych coraz większej pojemności akumulatorów, projekty magazynowania energii stają się coraz większe" - stwierdziła EIA, zauważając, że do 2025 r. planuje się uruchomienie ponad 23 dużych projektów akumulatorowych o mocy od 250 MW do 650 MW.

Przydomowe magazyny energii to również rozwiązanie, na które stawia NFOŚiGW w czwartej edycji programu „Mój Prąd" . Na magazyn energii można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 16 tys. zł.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ZNX

    GW to miara mocy. Miarą ilości zmagazynowanej energii mogą być GWh. I informacja o ilości zmagazynowanej energii bardzo by mnie interesowała, ale czy to można wyczytać z tego artykułu?

Reklama