Reklama

Wiadomości

Tauron zwiększa produkcję energii z OZE. Są efekty

Fot. KGHM
Fot. KGHM

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy – podał w czwartek Tauron.

Reklama

Wyliczono, że firmy i instytucje, korzystające z odnawialnych i kogeneracyjnych źródeł energii Taurona, ograniczą w tym roku emisję dwutlenku węgla o ponad milion ton – poinformowała Grupa w komunikacie.

Reklama

Przedstawiciele Taurona podkreślają, iż korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych należy do kluczowych działań, pozwalających firmom i instytucjom realizować zobowiązania dotyczące neutralności klimatycznej. Redukcja śladu węglowego ma również istotne znaczenie dla firm eksportujących produkty na rynki unijne.

Jak wynika ze statystyk, z roku na rok rośnie liczba odbiorców, którzy chcą mieć pewność, skąd pochodzi kupowana przez nich energia, stąd systematycznie rosnąca popularność wprowadzonej po raz pierwszy kilkanaście lat temu oferty, w której klienci otrzymują gwarancję, że korzystają z energii wytworzonej wyłącznie w odnawialnych źródłach: elektrowniach wodnych i wiatrowych, a także w instalacji fotowoltaicznej.

Reklama

Czytaj też

Dostarczana w ten sposób energia jest objęta Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej, nadzorowanym przez niezależną instytucję – Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Nadzór Towarzystwa obejmuje też audyt źródła pod kątem jego oddziaływania na środowisko, gospodarowania odpadami czy spełniania wszystkich wymaganych norm i procedur. Dzięki temu klient ma gwarancję, że prąd został wytworzony w konkretnym odnawialnym źródle, w ściśle określonym czasie.

W tym roku z pochodzącego w pełni z OZE prądu z Taurona korzystają m.in.: PZU, Toyota Motor Manufacturing Poland czy kopalnia soli Wieliczka. W ramach innego produktu, z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy.

W przypadku energii produkowanej w odnawialnym źródle energii mówi się o unikniętej emisji dwutlenku węgla, czyli braku emisji CO2 z tytułu wytworzenia tej energii w instalacji OZE, a nie w źródle konwencjonalnym energetycznego spalania paliw. Natomiast gwarancje pochodzenia to dokumenty poświadczające, że określona w nich ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub przemysłowej została wytworzona w OZE. Kupując gwarancje pochodzenia firmy wspierają rozwój energetyki odnawialnej.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze