Reklama

Wiadomości

Rząd przyjął projekty ustaw związane z OZE i wodorem. Duże zmiany na horyzoncie

Autor. vanitjan / Envato

Rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przyjęto też projekt zmiany Prawa energetycznego, który zakłada wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce.

Według komunikatu KPRM przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE.

KPRM poinformowała, że projekt przewiduje też, że „ulgi dla odbiorców energochłonnych zostaną dostosowane do unijnych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią”. Zaktualizowana zostanie także lista sektorów objętych systemem wsparcia i zwiększy się liczba firm, które będą mogły korzystać z ulg.

Zmiany dla wytwórców

Zapowiedziano, że kontynuowane będą programy wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW, w formule zgodnej z przepisami UE: od 1 stycznia 2026 roku, prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z obciążeń dotyczących bilansowania handlowego będzie dotyczyło wytwórców w instalacjach o mocy poniżej 200 kW. W okresie przejściowym, czyli od wejścia w życie nowych przepisów do 31 grudnia 2025 roku, takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

Reklama

W komunikacie podano też, że skrócą się terminy wydawania zezwoleń i decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji OZE wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń oraz instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. Dotyczy to także nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE. Docelowo, łączny czas trwania procedur inwestycyjnych (administracyjnych) ma się zmniejszyć z 356–416 dni do 149 dni.

Projekt nowelizacji dla wodoru

„Wodór został uznany za jeden z priorytetów realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. Znaczenie roli wodoru w transformacji energetycznej wynika z jego wszechstronnych właściwości. Może on stanowić surowiec, paliwo, nośnik lub magazyn energii. Znajduje także szerokie zastosowanie w sektorach energii, transportu i przemysłu” – podano w komunikacie KPRM.

Zgodnie z publikacją wprowadzane zmiany zapewnią stabilność prawa dla podmiotów z sektora publicznego i prywatnego, które działają w obszarze wodoru oraz przyczynią się do pełnego wykorzystania potencjału tego nośnika energii. Przyjęte rozwiązania dadzą również pewność regulacyjną inwestorom.

Reklama

W projekcie znalazły się np. definicje dla: wodoru niskoemisyjnego; wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego; wodoru odnawialnego. Są również definicje np.: sieci przesyłowej wodorowej, sieci dystrybucyjnej wodorowej, sieci wodorowej ograniczonej geograficznie, czy magazynowania wodoru.

Projektowane przepisy mają na celu uregulowanie rynku wodoru jedynie w zakresie, w jakim nie będzie on transportowany siecią gazową. Przesył siecią gazową nadal będzie podlegał reżimowi regulacyjnemu dla gazu.

Nowe przepisy przewidują również powołanie: operatora systemu przesyłowego, operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego, operatora systemu magazynowania wodoru, operatora systemu połączonego wodorowego – zarządzającego sieciami połączonymi wodorowymi, w tym siecią przesyłową wodorową, siecią dystrybucyjną wodorową lub systemem magazynowania wodoru.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama