Reklama

Wiadomości

Przyjęto Net Zero Industry Act. Inwestowanie w czyste technologie w UE będzie łatwiejsze

Autor. elxeneize / Envato Elements

W 2030 roku Unia Europejska ma sama pokrywać 40 proc. zapotrzebowania na czyste technologie, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Rozporządzenie o przemyśle zeroemisyjnym, zatwierdzone w poniedziałek przez kraje członkowskie, ma ułatwić inwestowanie w ten strategiczny sektor.

Decyzja ministrów kończy prace legislacyjne nad rozporządzeniem o przemyśle zeroemisyjnym (z ang. Net Zero Industry Act). Wejdzie ono w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Rozporządzenie zakłada, że w 2030 r. firmy europejskie będą pokrywać 40 proc. zapotrzebowania na zielone technologie, a w 2040 r. ich produkcja wyniesie 15 proc. światowej. W 2030 r. magazyny na terytorium UE mają pomieścić 50 mln ton CO2.

Zgodnie z nowymi przepisami zielone technologie, takie jak pompy ciepła, baterie, magazyny energii, energetyka geotermalna i wiatrowa czy fotowoltaika, zyskają status technologii strategicznych, które będą mogły korzystać z ułatwień, m.in. w zakresie uzyskiwania pozwoleń czy zamówień publicznych.

Czytaj też

Komisja Europejska wyszła z inicjatywą rozporządzenia o przemyśle zeroemisyjnym w marcu 2023 r. w ramach europejskiej odpowiedzi na amerykańską ustawę Inflation Reduction Act (IRA), oferującą duże zachęty podatkowe dla firm produkujących zielone technologie w USA.

Rozporządzenie jest jednym z trzech aktów prawnych, które KE zaproponowała w ramach planu wzmocnienia europejskiego przemysłu zeroemisyjnego. W zamyśle Brukseli plan ten ma uzupełniać Europejski Zielony Ład - osiągnięcie neutralności klimatycznej i transformacja energetyczna mają się odbywać przy maksymalnym wykorzystaniu europejskiego przemysłu i technologii. Pozostałe dwa akty prawne dotyczą reformy rynku energii (zatwierdzony ostatecznie w zeszłym tygodniu) oraz surowców krytycznych.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama