Reklama

Wiadomości

Portugalia uruchomi największą pływającą farmę fotowoltaiczną w Europie

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Wikimedia

Dwa holowniki przemieściły 12 tys. paneli słonecznych wielkości czterech boisk piłkarskich do miejsca ich zacumowania na portugalskim zbiorniku Alqueva w ramach przygotowań do uruchomienia w lipcu największego pływającego parku solarnego w Europie.

Reklama

Budowana przez EDP na największym sztucznym jeziorze w Europie Zachodniej, błyszcząca pływająca wyspa jest częścią planu Portugalii, który ma na celu zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych, których ceny wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

Portugalia, której sprzyjają długie godziny słońca i atlantyckie wiatry, przyspieszyła przejście na odnawialne źródła energii. Mimo że Portugalia prawie nie korzysta z rosyjskich węglowodorów, jej elektrownie gazowe nadal odczuwają skutki rosnących cen paliw.

Czytaj też

Miguel Patena, dyrektor grupy EDP odpowiedzialny za projekt solarny, powiedział, że energia elektryczna wyprodukowana w pływającym parku o mocy zainstalowanej 5 MW będzie kosztować jedną trzecią tego, co trzeba płacić za energię wyprodukowaną w elektrowni gazowej.

Reklama

Integracja OZE

Panele na zbiorniku Alqueva, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii wodnej, będą produkować 7,5 GWh energii elektrycznej rocznie, a ich uzupełnieniem będą akumulatory litowe magazynujące 2 GWh.

Panele słoneczne będą zaopatrywać w energię 1500 rodzin, czyli jedną trzecią zapotrzebowania pobliskich miast Moura i Portel.

"Projekt ten jest największym pływającym parkiem słonecznym na zaporze wodnej w Europie, co stanowi bardzo dobry punkt odniesienia" - powiedziała Patena.

Panele słoneczne zamontowane na pontonach na jeziorach lub na morzu zostały zainstalowane w wielu miejscach, od Kalifornii po zanieczyszczone stawy przemysłowe w Chinach, w ramach walki o zmniejszenie emisji CO2.

Pływające panele nie wymagają cennych nieruchomości, a te montowane na zbiornikach wodnych są szczególnie opłacalne, ponieważ można je podłączyć do istniejących połączeń z siecią energetyczną. Ana Paula Marques, członek zarządu EDP, powiedziała, że wojna na Ukrainie pokazała, iż należy przyspieszyć przejście na odnawialne źródła energii.

Stwierdziła, że projekt Alqueva jest częścią strategii EDP "przejścia w 100% na ekologię do 2030 roku", przy czym energia wodna i inne źródła odnawialne stanowią obecnie 78% mocy zainstalowanej EDP o łącznej mocy 25,6 GW.

W 2017 r. EDP zainstalowało pilotażowy pływający projekt solarny z 840 panelami na zaporze Alto Rabagao, pierwszy w Europie, aby przetestować, jak energia wodna i słoneczna mogą się wzajemnie uzupełniać.

EDP ma już plany rozbudowy projektu Alqueva. W kwietniu uzyskało prawo do budowy drugiej pływającej farmy o mocy zainstalowanej 70 MW.

Reklama

Komentarze

    Reklama