Wiadomości
Portugalia podebrała projekt Hiszpanii. W porcie Sines powstanie instalacja do produkcji wodoru
W zyskującym na znaczeniu w światowym transporcie morskim porcie Sines, na zachodzie Portugalii, powstanie zakład produkcji zielonego wodoru. To kolejna inwestycja służąca dywersyfikacji energetycznej Unii Europejskiej.
Zakład produkcji zielonego wodoru wybuduje w Sines hiszpański koncern Repsol. Pierwotnie inwestycja miała być realizowana na terenie Hiszpanii, jednak dyrekcja grupy zmieniła plany, argumentując decyzję niekorzystną dla spółki polityką rządu Pedro Sancheza.
Jak ustaliła telewizja SIC, zakład w Sines będzie wytwarzał 600 ton zielonego wodoru rocznie.
Dodatkowo, za kwotę 650 mln euro, Repsol wybuduje w pobliżu portugalskiego portu dwa zakłady produkcji polimerów.
Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie znaczenie Sines w morskim transporcie paliw wzrosło do niespotykanego wcześniej poziomu. W 2022 r. port ten przyjął rekordową liczbę 70 zbiornikowców ze skroplonym gazem ziemnym (LNG), głównie z Nigerii i USA.
Od kilku lat władze Portugalii oraz osoby z kierownictwa portu w Sines przyznają, że rośnie zainteresowanie tym miejscem również ze strony Polski.
W maju 2022 r. ówczesny premier Portugalii Antonio Costa przekazał mediom, że władze Niemiec oraz Polski są zainteresowane sprowadzaniem skroplonego gazu ziemnego z portu w Sines, w ramach dywersyfikacji dostaw tego surowca.
Costa sprecyzował, że ten najbardziej wysunięty na zachód europejski port głębokowodny mógłby stać się hubem przeładunkowym LNG. Dzięki temu paliwo z dużych zbiornikowców miałoby trafiać na mniejsze jednostki pływające po Morzu Północnym i Bałtyku.
Zainteresowanie połączeniem Polski z Sines wyraziły również władze kolejowej spółki Captrain Portugal, specjalizującej się w transporcie towarowym. Transporty miałyby być realizowane budowaną linią z portugalskiego portu do miasta Elvas, położonego przy granicy z Hiszpanią, a następnie w głąb Europy Środkowej.