Poprawki do ustawy wiatrakowej na agendzie rządu

We wtorek rząd zajmie się poprawkami do projektu ustawy wiatrakowej oraz propozycją zaostrzenia kar za spowodowanie pożaru. Ministrowie omówią także założenia makroekonomiczne na lata 2025–2029 i zmiany w przepisach dotyczących rynku energii. W porządku obrad znalazł się również projekt ustawy o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa.
Jedną z najważniejszych zmian zawartych w projekcie noweli o inwestycjach w elektrownie wiatrowe jest zniesienie wprowadzonej w 2016 r. zasady 10H i wprowadzenie 500 m jako minimalnej odległości wiatraków od zabudowań (obecnie ta minimalna odległość od obiektów mieszkalnych wynosi 700 m.). Nie wiadomo, jakimi dokładnie poprawkami do projektu zajmie się Rada Ministrów. Rząd przyjął projekt pod koniec marca, a na początku kwietnia nad przepisami zaczął pracować Sejm. W zeszłym tygodniu połączone komisje powołały już podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu
Większe kary za pożary
W porządku posiedzenia rządu figuruje również informacja ministra sprawiedliwości oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji dotycząca propozycji zaostrzenia kar za spowodowanie pożaru. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska ministrowie mieli dyskutować o niej już w zeszłym tygodniu, krótko po tym, jak w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar. „Wszyscy musimy się nauczyć większej dyscypliny, a czasami wyższa kara bardziej uświadamia potrzebę zachowania takiej dyscypliny” - stwierdził wówczas szef rządu.
Ministrowie zajmą się projektem zmian odpowiednich ustaw w związku z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). Nowe przepisy przewidują stopniowe przystępowanie uczestników rynku energii do tego systemu. Projektowane przepisy przewidują, że uczestnicy rynku energii, zakwalifikowani do odpowiednich kategorii, będą mogli przystępować do CSIRE stopniowo, choć nie później niż w wyznaczonych dla odpowiednich kategorii terminach. Jednocześnie utrzymuje się termin technicznego uruchomienia samego CSIRE 1 lipca 2025. Jako ostateczny termin rozpoczęcia pełnej wymiany informacji między wszystkimi uczestnikami za pośrednictwem CSIRE wskazano 19 października 2026 r.