Reklama

Poprawka do ustawy wiatrakowej: biometan popłynie gazociągami

Biogazownia na polu
Autor. Envato elements / @manfredxy

Nowa poprawka do ustawy wiatrakowej przewiduje zmiany dotyczące przesyłu biogazu. Biometan będzie można przesyłać gazociągami bezpośrednimi. Poprawka ma być jednym z tematów najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt poprawek, jakie mają być zgłoszone do rządowego projektu noweli ustawy wiatrakowej. Rada Ministrów ma się nimi zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

W dołączonym do projektu piśmie szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska tłumaczy, że proponowane zmiany mają charakter deregulacyjny i dotyczą wykorzystania gazociągów bezpośrednich również do przesyłu biometanu.

YouTube cover video

„Poprawki polegają na poszerzeniu zakresu przedmiotowego zawartych w projekcie ustawy UD89 przepisów dotyczących gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o biometan. W związku z tym, poprawki mają na celu zastąpienie w projekcie gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego gazociągiem bezpośrednim służącym do dostarczania biogazu, biogazu rolniczego lub biometanu. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzyści, które Rada Ministrów zaprojektowała dla wytwórców biogazu i biogazu rolniczego w zakresie gazociągu bezpośredniego będą dostępne również dla wytwórców biometanu” - tłumaczy minister.

Reklama

Obecne przepisy przewidują, że budowa gazociągu bezpośredniego wymaga zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który do jej wydania bada określone przesłanki. Zwrócono jednak uwagę, że z uwagi na obowiązek uwzględnienia przez Prezesa URE przesłanki wykorzystania zdolności przesyłowych istniejącej sieci gazowej, uzyskanie takiej zgody jest problematyczne. Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy wiatrakowej zdecydowano, by pojawiły się przepisy mające pomóc rozwinąć się branżom biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.

Zdanie rządu

„Ułatwienie budowy gazociągów bezpośrednich (tj. pomijających sieć gazową, bez udziału operatora sieci gazowej) również dla biometanu przyczyni się do szybszego rozwoju tego odnawialnego źródła energii w Polsce. Zwiększenie możliwości bezpośredniego dostarczenia biometanu do odbiorcy końcowego sprawi, że producenci tego paliwa nie będą zmuszeni do uczestnictwa w generującym koszty i wydłużającym inwestycję procesie związanym z przyłączeniem do sieci gazowej. Ponadto, wykorzystanie gazociągu bezpośredniego dla biometanu umożliwi dostarczenie do odbiorcy końcowego tego paliwa w miejscach gdzie dostęp do sieci gazowej jest utrudniony lub nieopłacalny. Proponowane w poprawce zmiany będą skutkować zwiększeniem opłacalności projektów biometanowych i przyspieszeniem rozwoju tej gałęzi OZE w Polsce” - wskazała w piśmie minister Hennig-Kloska.

    Rządowy projekt o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw w ubiegłym tygodniu został skierowany do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Projektowane przepisy, oprócz zmniejszenia minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych z obecnych 700 m do 500 m, zakładają też wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji biometanu o mocy powyżej 1 MW. Pojawić się mają oddzielne aukcje dla instalacji biometanowych o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 2 MW i równej lub większej 2 MW. Proponuje się także wprowadzenie regulacji dla gazociągu bezpośredniego biogazu, łączącego producenta z odbiorcą. Zamiast uzyskiwać zgodę Prezesa URE, wystarczające ma być zawiadomienie regulatora nie później niż 30 dni po rozpoczęciu przesyłania biogazu gazociągiem bezpośrednim.

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama

    Komentarze

      Reklama