Reklama

Wiadomości

Polska 2050 rządzi w MKiŚ. Kolejny wiceminister związany z partią Hołowni w resorcie

Krzysztof Bolesta
Krzysztof Bolesta
Autor. KongresObywatelski / YouTube

O tym, że doradca Szymona Hołowni dołączy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, spekulowano od dawna. Niewykluczone, że nie będzie to jego jedyne stanowisko w rządzie. Nieoficjalnie mówi się, że to on miałby zostać pełnomocnikiem rządu ds. infrastruktury strategicznej infrastruktury energetycznej.

Reklama

O tym, że Krzysztof Bolesta został nowym wiceministrem klimatu i środowiska poinformowano za pośrednictwem platformy X (daw. Twitter). Na razie MKiŚ nie udostępniło oficjalnego biogramu wiceministra, na stronach resortu nie ma też informacji na ten temat – co jest dosyć nietypowym sposobem ogłaszania nominacji, a właściwie jego brakiem.

Reklama

Zapewne dopiero za kilka dni dowiemy się dokładnie, jakimi obszarami zajmie się Bolesta w MKiŚ. Jednocześnie, nowa koalicja rządząca wciąż nie wskazała „swojego” pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedzialnego m.in. za atom. Pełnomocnik sprawuje nadzór nad kilkoma spółkami, kluczowymi dla krajowej energetyki – to Polskie Elektrownie Jądrowe, Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy PERN. Spekuluje się, że to właśnie Bolesta miałby objąć to stanowisko.

Pojawienie się Bolesty w MKiŚ oznacza, że połowa kierownictwa resortu jest związana z Polską 2050. Na jego czele stoi Paulina Hennig-Kloska, posłanka tej formacji, a niedawno do ministerstwa w randze podsekretarza stanu dołączył Mikołaj Dorożała, który z list P2050 kandydował do parlamentu. Pozostali wiceministrowie i wiceministerki to: Urszula Zielińska, która w MKiŚ reprezentuje Zielonych, Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Anita Sowińska z Lewicy.

Reklama

Z Komisji Europejskiej do MKiŚ

Krzysztof Bolesta od drugiej połowy 2020 r. pracował w Komisji Europejskiej, zajmował się m.in. rynkami energii. Od 2021 r. jako kierownik ds. CCUS (wychwyt, utylizacja i składowanie CO2 - red.) w Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej. W przeszłości był zaangażowany w projekty nastawione na wsparcie rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2. W KE pracował już wcześniej, w latach 2004-2012.

Przed zaangażowaniem się w działania Polski 2050 (jest jednym z ekspertów partii, doradzał jej w sprawach klimatu i energii), był m.in. dyrektorem ds. Badań w Polityce Insight (2015-2018). Współpracował także z Ministerstwem Środowiska – w latach 2012-2015 – jako członek gabinetu politycznego. Zakładał Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE).

Reklama

Komentarze

    Reklama