Reklama

Wiadomości

Pływakowa rewolucja u wybrzeży Portugalii. Pierwszy tak duży projekt EWP

Wizualizacja elektrowni pływakowej w porcie Leixões
Wizualizacja elektrowni pływakowej w porcie Leixões
Autor. Eco Wave Power

Szwedzko-izraelska spółka Eco Wave Power ogłosiła, że startuje z realizacją pierwszego projektu elektrowni produkującej energię elektryczną z fal morskich o mocy 1 MW. Dotąd realizowała projekty w o wiele mniejszej skali. Instalacja powstaje w Porto.

O oficjalnym starcie konstrukcji pływakowej siłowni poinformowano na początku sierpnia. Na pierwszym etapie rozwoju elektrownia ma osiągnąć moc 1 MW, ale będzie sukcesywnie rozbudowywana, do 20 MW. Eco Wave Power (EWP) liczy, że dla rozwijanej przez siebie technologii będzie to kamień milowy. – Wierzymy, że to będzie pierwszy projekt związany z generacją energii elektrycznej dzięki falom morskim, który pokaże potencjał tego rozwiązania – oceniła cytowana w komunikacie spółki jej założycielka i szefowa Inna Braverman.

Reklama

Elektrownia powstanie w porcie Leixões w Porto, w projekt zaangażowały się APDL (portugalska spółka Skarbu Państwa zarządzająca portami w kraju) i lokalne władze.

Prąd z pływaków

Eco Wave Power od lat stara się skomercjalizować swój pomysł na wytwarzanie energii dzięki morskim falom. Pierwsze udane realizacje ma za sobą. Tak jest w przypadku projektu w Izraelu (realizowanym wspólnie z jedną ze spółek-córek francuskiego EDF) – elektrownia pływakowa już generuje energię elektryczną. Jest to jednak stosunkowo małe źródło, dysponuje 100 kW mocy.

Nieznane są losy o wiele bardziej ambitnego przedsięwzięcia. W grudniu 2022 r. Eco Wave Power podpisało umowę, zakładającą budowę instalacji o mocy 77 MW w Turcji. Od tego czasu nie ma jednak doniesień o postępach.

Reklama

Pomysł spółki na produkcję energii elektrycznej jest stosunkowo prosty. Elektrownie składają się z pływaków – przymocowanych do różnych obiektów nadmorskich, np. falochronów. Wraz z ruchem fal pływak unosi się i opada, poruszając w ten sposób tłokiem znajdującym się na mocowaniu. Reszta procesu zachodzi na lądowej części instalacji. Praca tłoka spręża płyn w zbiorniku ciśnieniowym, a później ciecz znajdująca się wewnątrz jest uwalniana i jest kierowana do silnika hydraulicznego, który obraca wał generatora prądotwórczego. Ten kieruje natomiast energię elektryczną do sieci. Cały proces obrazuje poniższa grafika.

Jak działa elektrownia pływakowa Eco Wave Power
Jak działa elektrownia pływakowa Eco Wave Power
Autor. Eco Wave Power
Reklama

Komentarze

    Reklama