Reklama

Wiadomości

PGNiG TERMIKA na drodze transformacji – w planie pompy ciepła

Andrzej Gajewski, prezes PGNiG TERMIKA
Andrzej Gajewski, prezes PGNiG TERMIKA
Autor. PGNiG Termika

Plany strategiczne Grupy ORLEN oraz rosnące wymagania legislacyjne wobec wytwórców ciepła wpłynęły na opracowanie nowych kierunków transformacji w PGNiG TERMIKA S.A. Andrzej Gajewski Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A. spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krzysztofem Bolestą – Sekretarzem Stanu i Pawłem Różyckim – Zastępcą Dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych.

Materiał sponsorowany

Rozmowa dotyczyła przyjętego w Spółce Planu Neutralności Klimatycznej, wyznaczającego ścieżkę transformacji aktywów wytwórczych PGNiG TERMIKA S.A. w kierunku dekarbonizacji działalności oraz osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej w perspektywie roku 2050.

– Najistotniejszym elementem Planu jest modernizacja EC Siekierki, naszego największego zakładu. Do 2035 roku w TERMICE będziemy zwiększać zużycie gazu ziemnego, który jako paliwo przejściowe, ma docelowo stanowić blisko dwie trzecie wszystkich wykorzystywanych paliw – powiedział prezes PGNiG TERMIKA S.A.

Obecnie moc cieplna „Siekierek” to 2078 MW, a elektryczna 622 MW, a istniejące aktywa wytwórcze w zdecydowanej większości oparte są nadal na węglu kamiennym. W ramach przyjętego w organizacji planu rozwoju dla zakładu zaplanowano budowę bloku gazowo-parowego wraz z kotłownią gazową szczytowo-rezerwową, kotłowni elektrodowej oraz wielkoskalowych pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe z procesów technologicznych i ciepło odnawialne ze ścieków komunalnych.

– Realizacja planu pozwoli na odejście od spalania węgla do roku 2035 – dodał prezes Gajewski.

Przedstawiciele Ministerstwa mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem i efektami działania, bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań, będącego flagową, z punktu widzenia transformacji energetycznej, inwestycją TERMIKI. Jednostka została uruchomiona pod koniec 2021 roku, ma moc 326 MWt 496 MWe i spala rocznie ok. 550 mln m3 gazu ziemnego. To dzięki niej oraz towarzyszącym jej kotłowniom gazowym mogło nastąpić wyłączenie najstarszych 9 kotłów węglowych w Ec Żerań. Pozostawiono tam jedynie 2 kotły fluidalne.

Reklama

Pompy ciepła, budujące portfel bezemisyjnych jednostek wytwórczych, podobnie jak w Ec Siekierki mają być zainstalowane także w Ec Żerań. Transformacja Ec Pruszków obejmie m.in. zabudowę silników gazowych, pomp ciepła, kotłowni biomasowej oraz kotła elektrodowego.

– Szczytowe źródła ciepła dla Warszawy, czyli ciepłownie Kawęczyn i Wola, do 2030 roku będą pracować w oparciu o paliwo gazowe i olejowe. Realizowane inwestycje w C Kawęczyn pozwolą zastąpić węgiel kamienny gazem ziemnym i olejem lekkim – potwierdził Prezes TERMIKI. – Jest to docelowe rozwiązanie, które w razie potrzeb zwiększenia ilości gazów neutralnych klimatycznie, umożliwia zastąpienie paliw kopalnych biometanem lub bioolejem. Dla C Wola rozważana jest zamiana oleju lekkiego na gaz ziemny, jak też stosowanie biooleju – mówił prezes PGNiG Termika.

Pomiędzy 2030 a 2040 rokiem planowane jest sukcesywne zwiększanie produkcji ciepła w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła, wykorzystujące ciepło odpadowe z procesów technologicznych i ciepło odnawialne ze ścieków komunalnych. Widzimy też dalszy rozwój układów kondensacji spalin wraz z pompami ciepła na jednostkach gazowych. Ponadto planowane jest zwiększenie zużycia biomasy. Po 2040 roku zaś zakłada się zwiększenie wykorzystywania w PGNiG TERMIKA strumienia biopaliw.

Reklama

Realizując zakładane inwestycje rozwojowe, Spółka planuje do roku 2030 zmniejszyć intensywności emisji produkowanego ciepła i energii elektrycznej (CO2/kWh) o minimum 1/3, w stosunku do roku 2019, zaś w perspektywie roku 2050 osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.

Podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska prezes zarządu PGNiG TERMIKA zwrócił uwagę na fakt, iż planowana transformacja energetyczna wymaga ogromnych inwestycji skumulowanych w krótkim okresie. Do roku 2030 nakłady na inwestycje mogą sięgnąć 9 mld złotych.

– Ważne jest ścisłe współdziałanie z wytwórcami energii wszystkich interesariuszy procesu, w tym w szczególności administracji rządowej i samorządowej zwłaszcza w zakresie uzyskiwania odpowiednich zgód – podsumował Andrzej Gajewski. – Przed sektorem ciepłowniczym stoją także wyzwania regulacyjne. W ramach prac Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych chcemy też wspólnie z innymi uczestnikami rynku ciepłowniczego wypracować i zaproponować administracji takie zmiany regulacyjne i przepisy prawne, aby przyniosło to wymierne efekty dla wytwórców i odbiorców ciepła w Polsce – dodał.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze