Reklama

Wiadomości

PGE wybrała zaplecze morskich farm wiatrowych. Wiemy, gdzie będzie port serwisowy

Autor. Canva

PGE Polska Grupa Energetyczna ujawniła, że port w Ustce będzie bazą operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych. Ponadto, w ramach obiektu powstanie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Reklama

Same wiatraki i towarzysząca im na morzu infrastruktura to nie wszystko. Morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. Zlokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą i zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Nasza inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu. Jesteśmy przekonani, że będzie również impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy" – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

„Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych" – stwierdził Dariusz Lociński, szef PGE Baltica, spółki z grupy odpowiedzialnej za budowę farm offshore.

Specjaliści pracujący w bazie serwisowej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne\ i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Branża offshore w Polsce dopiero się rodzi, więc niezbędne jest odpowiednie wykształcenie kadr. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

Baza operacyjno-serwisowa zostanie wybudowana przez PGE Baltica. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.

PGE realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Baltica 2 i Baltica 3 składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem Ørsted, który jest jednym z liderów w branży offshore na skalę światową. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). Dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych rozpoczną jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. MaG

    Ustka? Jeszcze w maju mówili, że port serwisowy będzie w Łebie.