Reklama

Wiadomości

PGE wybrała zaplecze morskich farm wiatrowych. Wiemy, gdzie będzie port serwisowy

Fot. Canva

PGE Polska Grupa Energetyczna ujawniła, że port w Ustce będzie bazą operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych. Ponadto, w ramach obiektu powstanie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Same wiatraki i towarzysząca im na morzu infrastruktura to nie wszystko. Morskie farmy wiatrowe wymagają stałego monitoringu i konserwacji. Zlokalizowane w pobliżu i dysponujące niezbędną infrastrukturą i zapleczem logistycznym centrum serwisowe jest kluczowym elementem każdej inwestycji offshore.

Czytaj też

„Nasza inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu. Jesteśmy przekonani, że będzie również impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy" – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

„Dzięki dobrym warunkom nawigacyjnym i technicznym portu, odpowiedniej głębokości zarówno podejścia, jak i kanału portowego, jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać stąd na obszar morskich farm wiatrowych" – stwierdził Dariusz Lociński, szef PGE Baltica, spółki z grupy odpowiedzialnej za budowę farm offshore.

Specjaliści pracujący w bazie serwisowej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne\ i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.

Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Branża offshore w Polsce dopiero się rodzi, więc niezbędne jest odpowiednie wykształcenie kadr. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.

Baza operacyjno-serwisowa zostanie wybudowana przez PGE Baltica. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.

PGE realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Baltica 2 i Baltica 3 składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem Ørsted, który jest jednym z liderów w branży offshore na skalę światową. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). Dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych rozpoczną jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW.

Komentarze (1)

  1. MaG

    Ustka? Jeszcze w maju mówili, że port serwisowy będzie w Łebie.