Wiadomości
PGE Baltica rozpoczyna budowę bazy w Ustce. Podpisano umowę
PGE Baltica podpisała umowę na realizację zadań inżyniera kontraktu budowy bazy operacyjno-serwisowej dla farm wiatrowych w Ustce – poinformowała w piątek Grupa PGE. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu zgłosiła firma Sweco Polska.
„PGE Baltica z Grupy PGE podpisała umowę na realizację zadań inżyniera kontraktu budowy bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. W rozstrzygniętym przetargu najkorzystniejszą ofertę zgłosiła firma Sweco Polska” – podało w komunikacie biuro prasowe Grupy PGE.
Jak wyjaśniono, do zadań inżyniera kontraktu należy nadzór nad szczegółowym projektowaniem i budową bazy O&M (ang. operation and maintenance) zarówno w zakresie zabudowań, przebudowy nabrzeża, jak również całej infrastruktury niezbędnej do bieżącego funkcjonowania bazy.
Czytaj też
„Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia prac budowlanych na naszym terenie w usteckim porcie. Powstaną tam nowoczesne obiekty, które będą służyć obsłudze przyszłych morskich farm wiatrowych. Równolegle z rozpoczęciem współpracy z inżynierem kontraktu finalizujemy procedury przetargowe związane z wyborem generalnego wykonawcy. Naszym celem jest rozpoczęcie budowy usteckiej bazy wiosną tego roku” – poinformował cytowany w informacji prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek.
Obiekty PGE Baltica w Ustce powstaną na liczącym ok. 2,3 ha terenie po zachodniej stronie rzeki Słupia. Według informacji przekazanych przez biuro prasowe PGE, będą się składać z budynku administracyjnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym będą cumować jednostki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – crew transfer vessels). Planowane oddanie bazy O&M do użytku to IV kwartał 2026 roku.
W komunikacie podano, że na portfel offshore wind Grupy PGE składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy przekraczającej 7 GW. „Najbardziej zaawansowany z nich – Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Orsted. Ponadto do 2030 roku PGE i Orsted planują uruchomić morską farmę wiatrową Baltica 3 o mocy 1 GW” – informuje biuro prasowe PGE.
Czytaj też
Jak podkreślono, PGE Baltica po 2030 roku planuje rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.
„Dzięki zagospodarowaniu nowych obszarów na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Obsługę pierwszych morskich elektrowni PGE realizować będzie z bazy operacyjno-serwisowej w Ustce” – wskazano w informacji.
PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 r. jako spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE. Spółka koordynuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych: Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 o mocy do 896 MW; Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 o mocy do 1489 MW; Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 o mocy do 1036 MW. Właścicielem PGE Baltica i spółek celowych jest Polska Grupa Energetyczna SA.