Reklama

Wiadomości

PERN stawia na fotowoltaikę. Spółka chce wybudować kolejne instalacje

Autor. mat. prasowe / PERN

PERN zamierza wybudować kolejne dwie instalacje fotowoltaiczne. Mają one powstać, każda z mocą do 50 kWp, w bazie paliw w Boronowie i na terenie stacji pomp w Łasinie. To część projektu w ramach realizacji strategii, zakładającej m.in. optymalizację pozyskiwanie energii - przekazała PAP spółka.

PERN, odpowiadając na pytania PAP, podał, że po rozstrzygniętym przetargu podpisał z FLEXIPOWER GROUP z siedzibą w Pabianicach umowę, która obejmuje zaprojektowanie, a po podjęciu decyzji przez spółkę wybudowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych posadowionych na gruncie w bazie paliw w Boronowie oraz w stacji pomp Łasin - w obu przypadkach o maksymalnej mocy do 50 kWp.

Reklama

„Panele o łącznej mocy ok. 100 kWp wyprodukują około 100 MWh energii elektrycznej rocznie” - wyliczył PERN. Zaznaczył, że energia ta „będzie przeznaczona na potrzeby własne obiektów”. Termin realizacji całego przedsięwzięcia planowany jest na 21 tygodni.

Czytaj też

„Projekt powstaje w ramach realizacji naszej strategii, która zakłada m.in. optymalizację procesu pozyskiwania energii” - podkreśliła spółka.

„Chcemy rozwijać się w sposób zrównoważony, dbając o równowagę między naszą działalnością biznesową a troską o środowisko i społeczeństwo. Ważnym elementem transformacji PERN jest optymalizacja procesu pozyskiwania energii” - powiedział prezes PERN Daniel Świętochowski, cytowany w informacji przekazanej PAP.

Świętochowski zwrócił przy tym uwagę, że „fotowoltaika to nie tylko zielona energia, ale również zwiększenie niezależności energetycznej, obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz możliwość pozyskania części energii elektrycznej w sposób niezależny od zewnętrznych dostawców”.

Reklama

Według PERN, budowa instalacji fotowoltaicznych na terenie obiektów spółki to element prowadzonych działań wspierających jej zrównoważony rozwój. „Obecnie PERN pracuje nad Strategią ESG, która jest częścią realizowanego Wieloletniego Planu Strategicznego PERN na lata 2024 - 2028” - podkreśliła spółka.

Czytaj też

PERN przypomniał, że posiada już aktywne instalacje fotowoltaiczne w swych bazach paliw w Emilianowie, Rejowcu i Boronowie oraz planuje w tym roku uruchomienie przetargów na kolejne trzy lokalizacje.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna PERN powstała w bazie paliw w Boronowie w 2020 r. jako efekt wdrożenia jednej z prac dyplomowych przygotowanych przez zespół pracowników spółki w ramach organizowanej tam Akademii Menedżera.

Jeszcze pod koniec stycznia spółka zakomunikowała, że zamierza wybudować kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych bazach paliw w Koluszkach, a także dodatkowo w Boronowie, oraz na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie. Niedawno spółka ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla budowy na terenie swej siedziby w Płocku - w tym na budynku zarządu spółki - instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy do 100 kWp. Poprzednie postępowanie unieważniono. W obecnym oferty można składać do 17 czerwca.

PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Czytaj też

W Polsce spółka posiada 19 baz paliw, których pojemność przekracza w sumie 2,6 mln metrów sześc., oraz cztery bazy ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.

Według PERN, w tym roku inwestycje rzeczowe mają tam wynieść prawie 450 mln zł, a nakłady na remonty - około 90 mln zł. W kwietniu, publikując strategię do 2028 r., spółka podkreśliła, że do tego czasu ma stać się liderem na polskim rynku logistyki surowcowo - produktowej, dywersyfikując przy tym działalność grupy kapitałowej w obszarach chemii płynnej i paliw lotniczych, a także „firmą wspierającą dekarbonizację i zieloną transformację”.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama