Reklama

Wiadomości

PERN przygotowuje się do budowy instalacji fotowoltaicznych

Fot. Flickr

W związku z planowaną przez PERN budową instalacji fotowoltaicznych w bazach magazynowych, spółka ogłosiła w czwartek postępowanie ws. uzyskania warunków ich przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Dotyczy to bazy ropy naftowej w Adamowie oraz 8 baz paliw w całej Polsce.

Reklama

Jak podano w opublikowanej dokumentacji „Budowa instalacji fotowoltaicznych w PERN - uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej", oferty w tym postępowaniu można składać do 23 lutego.

Reklama

„Przedmiotem zadania jest uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych we wskazanych lokalizacjach PERN" - przekazała spółka w ogłoszeniu. Uściślono w nim, iż chodzi o bazę ropy naftowej w Adamowie, a także o bazy paliw: w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej, Woli Rzędzińskiej, Kawicach, Chruścielu, Baryczy, Małaszewiczach i Dębogórzu.

W opublikowanej dokumentacji postępowania PERN zaznaczył, że realizacja zadania obejmuje m.in. „opracowanie projektu koncepcyjnego budowy instalacji fotowoltaicznych opartego o nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i techniczne niezbędnego do uzyskania warunków przyłączenia", jak również opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i uzyskanie wszystkich wymaganych zgód administracyjnych oraz wykonanie niezbędnej dokumentacji na potrzeby ich uzyskania, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzji o warunkach zabudowy.

Reklama

Spółka zaznaczyła jednocześnie, iż chodzi także o określenie optymalnego punktu przyłączenia instalacji fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej Operatorów Systemu Dystrybucji w poszczególnych lokalizacjach z uwzględnieniem parametrów technicznych oraz kosztów budowy przyłączy, a także o przygotowanie i złożenie wniosku o uzyskanie warunków przyłączenia oraz o uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla instalacji fotowoltaicznych.

PERN, informując w styczniu o swych planach rozwojowych i inwestycyjnych, zapewnił - że jako podmiot działający w obszarze paliw kopalnych - przykłada dużą wagę do racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych, ale także wody czy plastiku.

„Firma chce również na większą skalę produkować własną energię elektryczną by obniżyć koszty energii elektrycznej związane z tłoczeniem surowca i paliw poprzez rurociągi. Dlatego w perspektywie do 2024 roku PERN zainwestuje 130 mln zł w farmy fotowoltaiczne, które będą zlokalizowane na terenach baz" - zapowiedziała wówczas spółka.

Czytaj też

Jak wyjaśniał wtedy prezes PERN Igor Wasilewski, spółka docelowo zamierza produkować 10 proc. energii elektrycznej, którą wykorzystuje do tłoczeń ropy naftowej i paliw właśnie z fotowoltaiki, co obniży jej bilans śladu węglowego o 6 proc.

Jeszcze we wrześniu 2020 r. PERN informował o budowie w bazie paliw w Boronowie, w ramach projektu pilotażowego, pierwszej w tej spółce instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 50 kWp.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. na terenie naszego kraju rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz posiadający bazy magazynowe surowca i paliw.

W ostatnim czasie PERN informował, że pojemność jego baz ropy naftowej wynosi obecnie 4,1 mln metrów sześc. - surowiec magazynowany jest w 75 zbiornikach, a długość rurociągów do jego transportu to 1845 km, natomiast w przypadku baz paliw spółka posiada 315 zbiorników o łącznej pojemności 2,1 mln metrów sześc., a długość magistrali produktowych to 616 km.

Źródło:PAP
  • PERN

Komentarze