Reklama

Wiadomości

Grupa Orlen: moc farmy fotowoltaicznej Wielbark wyniesie docelowo 62 MW

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Docelowa moc budowanej farmy PV Wielbark (Warmińsko-mazurskie) przez Grupę Orlen będzie wynosić 62 MW. Farma znajdzie się na terenie ok. 119 ha, co czyni ją jedną z największych powstających w Polsce farm fotowoltaicznych - podała w czwartek Grupa Orlen.

Reklama

W komunikacie Grupa Orlen poinformowała, że trwają zaawansowane prace nad ostatnim etapem budowy farmy fotowoltaicznej PV Wielbark. Do tej pory w ramach procesu akwizycyjnego Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, kupiła 12 MW mocy zainstalowanej w dwóch instalacjach wybudowanych na terenie liczącym ok. 27 ha. Spółka z wyprzedzeniem nabyła też grunty pod kolejne instalacje o mocy 48 MW, które planuje pozyskać do połowy 2023 roku. Docelowa moc zainstalowana całej farmy to 62 MW, posadowione na ok. 119 ha.

Reklama

Trwa realizacja ostatniego etapu budowy. Z zaplanowanych instalacji o łącznej mocy 48 MW, w pełni zrealizowane jest już 13 MW. Pod kolejne 23 MW przygotowane zostały kompletne konstrukcje nośne, na których zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Do końca zbliża się też palowanie pod pozostałe 12 MW instalacji - podała Grupa Orlen.

Oprócz budowanych obecnie 48 MW w 2023 roku Energa OZE ma kupić jeszcze instalacje o mocy 2 MW.

Reklama

PV Wielbark jest jedną z największych powstających obecnie w Polsce farm fotowoltaicznych. Jej budowa wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę, a do jej realizacji niezbędne jest użycie 2,5 tys. ton stali.

Czytaj też

Na inwestycję złoży się łącznie ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych, z których większość posiada moc jednostkową rzędu 445-530 W, obsługiwanych przez 337 inwerterów (falowników). Potencjalna roczna produkcja farmy fotowoltaicznej PV Wielbark szacowana jest na ok. 62 GWh – taki wolumen może zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Z 62 MW docelowej mocy zainstalowanej 54 MW posiadają wsparcie w ramach aukcji OZE.

Po zakończeniu akwizycji PV Wielbark i innych realizowanych obecnie inwestycji, Energa OZE dysponować będzie 92,5 MW mocy zainstalowanej w farmach fotowoltaicznych. Dla porównania, obecnie, z uwzględnieniem zakupionych w ubiegłym roku instalacji, potencjał ten wynosi ok. 17,4 MW. Przełoży się to na łączną roczną produkcję z aktywów fotowoltaicznych wynoszącą ok. 92 GWh energii elektrycznej – dość, aby zasilić przeszło 46 tys. gospodarstw domowych.

Rozwój fotowoltaiki to jeden z elementów realizacji Strategii ORLEN2030, zakładającej wzrost mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych Grupy Orlen do ponad 2,5 GW do 2030 roku.

Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa, prowadzi działalność na sześciu rynkach – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferuje ponad 50 produktów petrochemicznych i rafineryjnych.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. inż.

    Tak duże farmy fotowoltaiczne powinny być powiązane z porównywalnymi mocami w wiatrakach. Wszelkie dane wykazują, że te dwa systemy OZE uzupełniają się - na ogół wiatr jest słabszy w ciągu dnia gdy mamy słońce. Ponadto zimą wiatr jest silniejszy gdy mamy mało prądu ze słońca.