Reklama

Wiadomości

Odpowiedzialne zarządzanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi - klucz do efektywnej energetyki odnawialnej

Autor. GettyImages

Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), jest jednym z filarów zielonej transformacji. Jednocześnie dynamiczny rozwój tego segmentu stawia przed operatorami systemów dystrybucyjnych nowe wyzwania.

Przepisy istotne przy użytkowaniu

Dla skutecznego funkcjonowania przydomowej fotowoltaiki i maksymalizacji korzyści płynących z zielonej energii, właściciele tych instalacji muszą wykazać odpowiedzialność we współdziałaniu z siecią energetyczną. - Posiadacze przydomowych PV powinni zarządzać pracą urządzeń w taki sposób, by była ona zgodna z przepisami i wymaganiami technicznymi sieci. Jeśli pojawią się nieprawidłowości, mogą one negatywnie wpłynąć na efektywność całego systemu. W efekcie prosumenci, mimo posiadania mikroinstalacji, mogą być zmuszeni do pobierania energii z sieci. Dlatego ważne jest, aby zgłaszać np. zmiany mocy zainstalowanej albo rodzaj przyłączonych źródeł odnawialnych - podkreśla Zuzanna Grzywacz, specjalista ds. usług dystrybucyjnych w Stoen Operator.

Nadprodukcja energii rodzi wyzwania

Nadprodukcja energii w mikroinstalacjach, która nie jest na bieżąco zużywana może wywoływać problematyczne zmiany napięcia w sieci. Falowniki mogą wtedy automatycznie wyłączać się, aby zapobiegać niebezpiecznym skokom napięć.

Operatorzy sieci mają za zadanie zarządzać skomplikowanym procesem regulacji napięcia, aby sprostać tym gwałtownym zmianom. Procedura niesie ryzyko spadku napięcia poniżej bezpiecznych norm, głównie dla odbiorców oddalonych od stacji transformatorowej. Realizacja tego zadania wymaga od operatorów precyzyjnej analizy i zachowania równowagi między utrzymaniem stabilności sieci a dostarczaniem energii o odpowiedniej jakości.

Reklama

Ważne jest także odpowiednie dopasowanie mocy instalacji do faktycznego zapotrzebowania na energię. Urządzenia powinny być projektowane i eksploatowane tak, aby maksymalizować autokonsumpcję, czyli zużycie wyprodukowanej energii na własne potrzeby.

Pranie i pieczenie w słonecznych godzinach

Transformacja energetyczna to także zmiana codziennych przyzwyczajeń. Korzystając z energii w ramach własnej instalacji fotowoltaicznej, warto włączać urządzenia o większym zużyciu prądu, takie jak pralki czy piekarniki, w godzinach największego nasłonecznienia. Takie działania nie tylko pozwalają na optymalne wykorzystywanie energii, ale też przyczyniają się do stabilizacji pracy całej sieci dystrybucyjnej.

Odpowiedzialne zarządzanie przydomową fotowoltaiką przez jej właścicieli jest niezbędne dla prawidłowej pracy sieci. Wymaga to nie tylko świadomego podejścia do eksploatacji instalacji, ale również gotowości do zmiany codziennych nawyków. Dzięki temu mikroinstalacje mogą pełnić swoją rolę jako kluczowy element zrównoważonego i zielonego systemu energetycznego przyszłości.
dodaje Sławomir Osuchowski, menedżer ds. usług dystrybucyjnych Stoen Operator

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama