Wiadomości
Niemcy budują „zieloną hutę” w Namibii. Będzie neutralna klimatycznie
Niemiecki rząd ma wesprzeć budowę „zielonej huty” w Namibii. Zakład będzie działał w oparciu o wodór, co gwarantować ma neutralność klimatyczną.
Jak podaje portal Clean Energy Wire, niemiecki rząd ma wesprzeć kwotą 13 milionów euro projekt budowy „zielonej huty” w Namibii, a konkretnie w stolicy tego kraju - Windhuk. W zakładzie ma być produkowany bezemisyjny wodór, który następnie pozwoli przekształcać rudę żelaza w żelazo w sposób neutralny klimatycznie. Tak obrobiony surowiec będzie następnie transportowany do hut w Niemczech, gdzie posłuży do produkcji stali.
Zalety Namibii jako lokalizacji takiego projektu podkreślił wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. „Namibia ma doskonałe warunki do produkcji zielonego wodoru przy pomocy energii z wiatru lub słońca. Co więcej, kraj ten ma też duże zasoby żelaza (…)” - stwierdził. Habeck dodał, że taki produkt posłuży do dekarbonizacji produkcji stali w Niemczech.
Namibia - dawna niemiecka kolonia - rozpoczęła niedawno ambitny projekt wodorowy warty 10 mld dolarów. W jego ramach powstać ma potężny park źródeł odnawialnych oraz zakład produkcji amoniaku (który jest uznawany za dobry sposób transportu wodoru na duże odległości).