Reklama

Wiadomości

NFOŚiGW będzie budował elektrownie. Jest zgoda UOKiK

Fot. www.nfosigw.gov.pl
Fot. www.nfosigw.gov.pl

UOKiK wydał zgodę na odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w spółce PGE Inwest 12, która odpowiada za budowę elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w gminie Bystrzyca Kłodzka na Dolnym Śląsku – podała w poniedziałek w komunikacie PGE Polska Grupa Energetyczna.

Reklama

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreślił, że ESP Młoty jest najbardziej zaawansowanym tego typu projektem w Polsce. „Zgoda na koncentrację umożliwi podpisanie z NFOŚiGW umowy inwestycyjnej na finansowanie tej inwestycji. Dzięki temu, po uzyskaniu wyników studium wykonalności w drugim kwartale 2023 r. i podjęciu decyzji o realizacji inwestycji, będziemy mogli sprawnie przystąpić do kolejnych kroków przygotowawczych a następnie realizacji inwestycji. Zgodnie z harmonogramem, ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 r." – powiedział Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki energetycznej.

Reklama

Dzięki zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na koncentrację możliwe będzie odpłatne objęcie przez NFOŚiGW udziałów w spółce PGE Inwest 12 (spółka celowa PGE), odpowiedzialnej za realizację projektu ESP Młoty. PGE dokapitalizuje spółkę celową Inwest 12, a następnie NFOŚiGW obejmie w niej odpłatnie 49 proc. udziałów. PGE zachowa 51 proc. udziałów w spółce.

W komunikacie przypomniano, że projekt ESP Młoty jest jednym z elementów realizacji transformacji energetycznej w Polsce. W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwóch zbiorników wodnych.

Reklama

Czytaj też

„Po wyłączeniu z eksploatacji jednostek węglowych w regionie, ESP Młoty będzie wspierać stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski, jak również będzie pełnić funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód na w regionie" – podkreślono w komunikacie.

Grupa Kapitałowa PGE dostarcza energię elektryczną do ponad pięciu milionów klientów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama