Reklama

Wiadomości

Nadzieja geotermii? Dwie firmy złożyły oferty wykonania najgłębszego odwiertu w Polsce

Fot. Pixabay

Dwie firmy złożyły oferty na wykonanie najgłębszego odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w Polsce. Odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary na Podhalu ma liczyć 7 km głębokości, a jego wykonanie będzie w całości sfinansowane przez NFOŚiGW.

UOS Drilling S.A. złożyła ofertę wykonania siedmiokilometrowego odwiertu za kwotę ponad 121,5 mln zł brutto. Druga oferta Exalo Drilling S.A. wynosi 22,4 mln zł brutto.

„Przedsięwzięcie jest w całość dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia to 107 mln zł netto. Oczekujemy jeszcze na złożenie ofert na nadzór i dozór geologiczny nad wykonaniem odwiertu. Prace mają ruszyć jeszcze w bieżącym roku" – powiedział PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Głównym celem odwiertu będzie rozpoznanie i ujęcie wód termalnych z jednostek wierchowych podłoża niecki podhalańskiej. Specjaliści spodziewają się, że temperatura wody w ujęciu na głębokości 7 km będzie miała powyżej 100 stopni Celsjusza, przy wydajności co najmniej 50 metrów sześciennych na godzinę. W przypadku nieosiągnięcia głównego celu geologicznego przewiduje ujęcie wód termalnych z poziomów wyższych, położonych na przypuszczalnej głębokości pomiędzy 3750 a 4650 metrów.

Czytaj też

Oprócz wykonania odwiertu na głębokość 7 km, wykonawca będzie miał także za zadanie przeprowadzić badania hydrogeologiczne, geofizyczne oraz wykonać specjalne badania i pomiary określone w umowie.

Całe przedsięwzięcie powinno być zrealizowane w terminie 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Według planów ciepło z nowego odwiertu ma służyć nie tylko do ogrzewania domów, ale i do produkcji energii elektrycznej, która ma pokryć zapotrzebowanie tego ośrodka wydobywczego.

Źródło:
PAP

Komentarze