Reklama

Wiadomości

MRiT: zagadnienia OZE priorytetowe w projekcie noweli ustawy o planowaniu przestrzennym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Projekt ustawy reformującej proces planowania i zagospodarowania przestrzennego sprzyja rozwojowi branży OZE, szczególnie w zakresie sytuowania instalacji fotowoltaicznych - stwierdzono w piątkowym oświadczeniu resortu rozwoju. Zagadnienia OZE zostały tam potraktowane priorytetowo.

Reklama

"Procedowany w Parlamencie projekt ustawy reformującej proces planowania i zagospodarowania przestrzennego sprzyja rozwojowi branży OZE, w szczególności w zakresie sytuowania instalacji fotowoltaicznych" - wskazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP.

Reklama

Według resortu proponowane zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez inwestorów z branży zajmującej się rozbudową instalacji fotowoltaicznych. "W przepisach przygotowano szybką ścieżkę uchwalania planów miejscowych dla OZE oraz liczne ułatwienia, w tym brak potrzeby zgodności ze Studium w tym zakresie w czasie jego obowiązywania" - oświadczyło MRiT.

Czytaj też

Stwierdziło, że w projekcie ustawy "zagadnienia OZE zostały potraktowane w sposób priorytetowy". Nowelizacja przepisów, jak zaznaczono, wprowadzi dodatkowe, szczególne ułatwienia w zakresie fotowotaiki.

Reklama

"Nie jest prawdą, że nowe prawo wygasza moc wydanych już decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych" - wskazało MRiT, odnosząc się do doniesień prasowych. Zapewniło, że decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane z terminem obowiązywania 5 lat od 1 stycznia 2026 r. "Decyzje, które stały się prawomocne do tego terminu (w tym prawomocne dzisiaj), są bezterminowe" - zaznaczono w oświadczeniu.

W ocenie resortu "fałszywa jest teza Polskiego Stowarzyszenie Fotowoltaiki, że rozwój tego źródła energii zostanie wstrzymany, a nowelizacja ustawa zakazuje budowy farm na gruntach rolnych klasy IV, czyli zwykle na nieużytkach".

Jak zwrócono uwagę, klasa IV to średniej jakości grunty rolne, które są objęte ochroną na postawie przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. "Grunty rolne dzielą się na klasy od I do VI. Budowa obiektów na tych gruntach wymaga złożenia wniosku o wyłączenie z produkcji rolnej (ar. 11 ust. 1-1b w/w ustawy)" - wyjaśniono. Dodano, że nieużytki stanowią "oddzielny użytek gruntowy (załącznik nr 1 poz. 9 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków)".

Resort oświadczył, że nieprawdą jest, iż przygotowane przepisy ograniczą lokalizowania farm na gruntach IV klasy na dotychczasowych zasadach. "Do czasu uchwalenia planu ogólnego, nie dłużej niż do końca 2025 r. farmy fotowoltaiczne będą mogły powstawać na warunkach dotychczasowych (art. 58 ustawy zmieniającej)" - wskazano.

Ponadto uchwalenie planu miejscowego dla fotowoltaiki będzie mogło - jak dodano - następować nawet, jeżeli w studium nie przewidziano "obszarów pod OZE (art. 67 ust. 3 pkt 2 lit a ustawy zmieniającej)". Podkreślono, że po tym okresie będzie możliwe uchwalenie planu miejscowego w trybie uproszczonym, "a procedura może trwać jedynie ok. 3 miesiące (art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1)".

Czytaj też

Dla inwestycji OZE dopuszczalna również będzie procedura Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, "czyli planu miejscowego uchwalanego na wniosek inwestora z porozumieniem z gminą w formie umowy urbanistycznej (art. 37ea, w szczególności art. 37ec ust 6 ustawy zmienianej w art. 1)" - dodano.

W ocenie resortu "są to bardzo daleko idące ułatwienie dla całej branży OZE".

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy w randze aktu prawa miejscowego. Gminy będą miały na to czas do 1 stycznia 2026 r.

Plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Jego ustalenia będą podstawą do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Czytaj też

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, docelowo zastępujący tzw. specustawę mieszkaniową. Inwestor będzie mógł np. zobowiązać się do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji. W projekcie doprecyzowano przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy, m.in. obszar analizowany ograniczono do 200 m.

Ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze