Reklama

Wiadomości

Morskie wiatraki dla Polski jeszcze mniej emisyjne. Współpraca Vestasa i ArcelorMittal

Autor. mat. prasowe

Duński producent turbin ogłosił, że jego wieże turbin wiatrowych będą wykonane ze stali o mniejszym śladzie węglowym. Za dostarczenie niskoemisyjnego surowca odpowiedzialny będzie ArcelorMittal. Wieże z „zielonej” stali mają stanąć na farmie Baltic Power, rozwijanej przez Orlen i Northland Power.

Vestas, producent turbin wiatrowych, wywodzący się z Danii, poinformował, że będzie wykorzystywać do wież wiatraków stal pochodzącą z recyklingu i powstałą dzięki odnawialnym źródłom energii. Jak przekazała spółka, zrównoważona stal będzie o 66 proc. mniej emisyjna (w przeliczeniu CO2/kg) w porównaniu do stali produkowanej w tradycyjny sposób.

Stal dostarczy Vestasowi hutniczy gigant ArcelorMittal. Firma odpowiada za zbieranie surowca do recyklingu, a następnie przetopi go w zakładach w Charleroi w Belgii. Elektryczne piece hutnicze są zasilane wyłącznie energią elektryczną z farmy wiatrowej – to m.in. dzięki temu stal ma mniejszy ślad węglowy. Po obróbce stal trafi do zakładów ArcelorMittal w Gijon w Hiszpanii, gdzie będzie formowana w elementy wież turbin wiatrowych.

Reklama

Vestas podkreśla, że stal i żelazo stanowią 80-90 proc. masy turbiny wiatrowej i odpowiadają za około połowę emisji CO2 w cyklu życia wiatraka. Spółkom zależy przede wszystkim, by z zielonej stali wykonane były górne sekcje wież.

Niskoemisyjna stal dla farmy Orlenu

W ogłoszeniu duńskiej spółki znalazł się też polski wątek. Vestas zastrzega, że niskoemisyjne wieże wiatraków nie są jeszcze w standardowej ofercie, ale pierwszym projektem offshore wind (morska energetyka wiatrowa), który skorzysta z zielonej stali, będzie Baltic Power. To wspólne przedsięwzięcie Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.

Spośród 76 wiatraków, które dostarczy Vestas (model V236-15 MW), wieże 52 z nich będą wykonane z zielonej stali. W skali całego projektu udział niskoemisyjnej stali ma wynieść 15 proc.

Czytaj też

Morska farma Baltic Power ma rozpocząć pracę w 2026 r., a jej moc zainstalowana wyniesie 1,2 GW. W 2024 roku ruszą przygotowania do budowy fundamentów na Bałtyku, a rok później – montaż turbin.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama