Reklama

Wiadomości

MKiŚ odsłania karty. Jest propozycja ceny maksymalnej dla II fazy offshore

Autor. fokkebok / Envato Elements

471,83 zł/MWh – taką maksymalną cenę proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w aukcjach dla II fazy budowy morskich farm wiatrowych. Pierwsza aukcja ma odbyć się w 2025 r.

W środę w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych. Na ten sygnał od dawna czekali inwestorzy i branża offshore wind (morska energetyka wiatrowa), zwłaszcza po tym, jak zespół oddelegowany do ukształtowania ceny przedłużył swoje prace.

Cena maksymalna dla offshore wind

Kluczowa informacja jest następująca: Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje, aby cena maksymalna wyniosła 471,83 zł/MWh. Projekt skierowano do konsultacji. Ze względu na to, że pierwsza z kilku zaplanowanych aukcji ma odbyć się w 2025 roku, rozporządzenie powinno wejść w życie najpóźniej w IV kwartale tego roku.

Reklama

„Określenie maksymalnej ceny jest niezbędne do uruchomienia II fazy systemu wsparcia, a co za tym idzie do zapewnienia terminowego i zrównoważonego rozwoju MFW (morska energetyka wiatrowa – red.) w Polsce. Informacje dotyczące maksymalnej ceny są ważnym sygnałem dla inwestorów pozwalającym na określenie, czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na partycypację w systemie wsparcia, a tym samym na realizację” – napisano w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu.

Wytwórcy w ramach aukcji będą składać ofertę – jednak nie wyższą niż wskazana w rozporządzeniu cena maksymalna – a wygrywać będą te z najniższą ceną.

W pierwszej fazie wsparcie dla offshore wind było przyznawane przez prezesa URE w drodze decyzji administracyjnej. W 2021 roku cenę maksymalną ustanowiono na poziomie 319,6 zł/MWh. Wówczas wsparcie przyznano siedmiu projektom.

Teraz proces będzie wyglądał inaczej. Zaplanowano cztery aukcje, co dwa lata, 2025, 2027, 2029 i 2031. Pierwsze dwie aukcje mają pozwolić na powstanie 4 GW mocy zainstalowanej w offshore wind, a kolejne po 2 GW. Łącznie dzięki czterem aukcjom ma powstać około 12 GW dodatkowych mocy.

Pełna rozpiska dotycząca podziału projektów na I i II fazę, ich potencjalna moc oraz inwestorzy, znajduje się pod tym adresem.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama