Wiadomości
Miliardowy kontrakt dla Siemens Gamesa. Wielka Brytania nie rezygnuje z ambicji na morzu
Brytyjski ScottishPower sformalizowało umowę z Siemens Gamesa na dostawę turbin wiatrowych dla morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia TWO. Kontrakt między spółkami opiewa na miliard funtów.
Siemens Gamesa, spółka-córka niemieckiego Siemens Energy odpowiedzialna na energetykę wiatrową, dostarczy 64 turbiny na morską farmę wiatrową East Anglia TWO zlokalizowaną 33 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii w południowej części Morza Północnego.
Turbiny i łopaty o długości 115 metrów do tego projektu powstaną w fabryce Siemens Gamesa w Hull. Pojedyncza turbina o mocy 15 MW ma mieć średnicę 236 metrów. Łącznie elektrownia offshore mocy 960 MW ma dostarczać energię wystarczającą do zasilenia nawet miliona gospodarstw domowych.
East Anglia TWO jest częścią wartej 4 miliardy funtów inwestycji ScottishPower w elektrownie offshore - to jedna z trzech inwestycji rozwijanych przez spółkę u wybrzeży Norfolk i Suffolk. Po zakończeniu budowy przewiduje się, że kompleks dostarczy wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zasilić ponad trzy miliony gospodarstw domowych.
Rząd wspiera rozwój OZE
Nowy rząd Partii Pracy, pod przewodnictwem premiera Keira Starmera, od lipca działa w ekspresowym tempie, wdrażając kluczowe reformy mające na celu przyspieszenie rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. To właśnie ona stanowi fundament ambitnego planu pełnej dekarbonizacji źródeł energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii do 2030 roku.
Rząd postawił sobie za cel podwojenie mocy elektrowni wiatrowych na lądzie oraz czterokrotne zwiększenie mocy farm wiatrowych na morzu, aby w pełni wykorzystać potencjał OZE i skutecznie przyspieszyć transformację energetyczną kraju. W tym celu zniesiono m.in. przepisy utrudniające budowę inwestycji na lądzie.
Brytyjczycy mogą stanowić także wzór w procesie odchodzenia od węgla w energetyce, bowiem od 2008 roku konsekwentnie dążyli do realizacji swoich celów klimatycznych. W 2015 roku zapowiedziano całkowite odejście od węgla w ciągu dekady, a już w 2024 roku udział odnawialnych źródeł energii przekroczył 50%. Na początku października na Wyspach zamknięto ostatnią elektrownię węglową Ratcliffe-on-Soar. „Kończy się pierwsza rewolucja przemysłowa” – stwierdził brytyjski minister energii Michael Shanks podczas uroczystości.
Tej zimy dostawy energii w Wielkiej Brytanii mają przewyższyć zapotrzebowanie o prawie 9%. Mimo zamknięcia ostatniej elektrowni węglowej w kraju, ryzyko przerw w dostawach energii osiągnęło najniższy poziom od czterech lat. To efekt rosnących inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w małe instalacje OZE oraz magazyny energii. Ważnym czynnikiem jest również import energii elektrycznej. W 2023 roku uruchomiono nowe połączenie energetyczne pomiędzy Wielką Brytanią a Danią – Viking Link - którego celem jest ułatwienie wymiany czystej energii, a także wspieranie brytyjskiej transformacji energetycznej. Połączenie to pozwala zasilać 2,5 miliona brytyjskich domów energią ze źródeł odnawialnych w Danii.
Rozwój sektora offshore wind, a także wyzwania i szanse związane z budową morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, będą głównymi tematami nadchodzącej konferencji Power Connect Energy Summit, która odbędzie się w marcu 2025 roku w Gdańsku.