Reklama

Wiadomości

Microsoft poszerza działalność. Od tej pory będzie ogrzewać fińskie domy

Fot. diicloud.com/CC 4.0

Microsoft zapowiedział budowę nowego centrum ICT. Inwestycja odpowiada na stale rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie danych w chmurze w Finlandii, a generowane przez serwery ciepło ma być bezpośrednio kierowane do miejskich sieci ciepłowniczych.

Reklama

Centrum danych w przyszłości ogrzeje domy na zachodnich przedmieściach Helsinek. Według Microsoftu jest to największa tego typu inwestycja na świecie.

Reklama

Centrum powstanie przy współpracy z państwową spółką energetyczną Fortum, która ma przedstawić projekt oraz określi najbardziej korzystne położenie, tak aby generowane ciepło mogło być bezpośrednio kierowane do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Czytaj też

Według Fortum, ciepło odpadowe pokryje w przyszłości około 40 proc. zapotrzebowania ok. 250 000 użytkowników sieci ciepłowniczych w miejscowościach Espoo, Kauniainen i Kirkkonummi. Energia elektryczna wykorzystywana w przyszłym centrum danych ma pochodzić w pełni ze źródeł bezemisyjnych. Po ukończeniu budowy, ma ono na stałe zredukować emisję CO2 o 400 000 ton rocznie.

Reklama

Zdaniem fińskiej premier Sanny Marini, na projekcie skorzystają wszyscy. Przekonuje, że inwestycja przyspieszy to cyfrowy rozwój Finlandii i jednocześnie oczyści system energetyczny kraju. „Mam nadzieję, że współpraca stworzy model dla innych krajów i miast" – dodaje.

Według Microsoftu, nowa inwestycja pozwoli stworzyć nawet 11 000 nowych miejsc pracy w branży IT. Informatyczny gigant nie podaje dokładniejszych informacji na temat kosztów projektu.

Reklama

Komentarze

    Reklama