Wiadomości
Mały krok do prawa wodorowego w Polsce. Pozytywna opinia sejmowej komisji
Projekt prawa wodorowego został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Nowe przepisy m.in wprowadzają pojęcia dot. rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, np. definicje poszczególnych rodzajów wodoru.
W czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o projekt prawa wodorowego, który ma na celu regulację rynku wodoru w Polsce.
Obecna na posiedzeniu szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska przekazała, że projekt ma charakter typowo regulacyjny, m.in. wprowadza pojęcia konieczne do rozwoju i funkcjonowania rynku wodoru w Polsce, np. definicje poszczególnych rodzajów wodoru: niskoemisyjnego, odnawialnego i RFNBO (odnawialny pochodzenia niebiologicznego). Projekt reguluje także, jaka działalność na rynku wodoru będzie objęta koncesją.
Nowe przepisy przewidują również powołanie: operatora systemu przesyłowego, operatora systemu dystrybucyjnego wodorowego, operatora systemu magazynowania wodoru, operatora systemu połączonego wodorowego – zarządzającego sieciami połączonymi wodorowymi, w tym siecią przesyłową wodorową, siecią dystrybucyjną wodorową lub systemem magazynowania wodoru.
„Wodór najbardziej potrzebny jest do dekarbonizacji przemysłu, by w przyszłości zapewnić mu konkurencyjność na rynkach światowych” – zwróciła uwagę Hennig-Kloska.
Poprawki przyjęte do projektu ustawy miały charakter legislacyjny - ich celem była redakcyjna zmiana brzmienia niektórych przepisów.
Teraz projekt, który został przyjęty przez komisję, trafi na drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Posłem sprawozdawcą został Rafał Komarewicz (Polska 2050-TD).