Jak zbudować silny łańcuch dostaw? Orlen Neptun rozpoczyna cykl spotkań z firmami

16 kwietnia odbyła się 1. edycja Dnia Dostawcy zorganizowanego przez Orlen Neptun – spółkę zależną Grupy Orlen odpowiedzialną za rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wydarzenie dotyczyło współpracy w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw wokół projektu farmy wiatrowej Baltic East. Brało w nim też udział 300 gości reprezentujących ponad 150 firm z Polski i zagranicy.
Konferencję otworzył Artur Osuchowski – członek zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej w Orlen S.A. W swoim przemówieniu podkreślił rolę odnawialnych źródeł energii jako elementu polityki gospodarczej Unii Europejskiej. Zapowiedziane zostały jeszcze dwa spotkania w podobnym charakterze, tym razem na północy Polski i na południu ażeby zaprosić do współpracy lokalnych podwykonawców.
„Jeśli byśmy popatrzyli na to, jak rozwijała się Polska w ciągu ostatnich 30 lat, to czasami o tym zapominamy, że ponad dwukrotnie zwiększyliśmy nasze PKB. To było możliwe między innymi dzięki inwestycjom bezpośrednim, które odbywały się w Polsce. W tej chwili jeśli zapytamy inwestorów, czego oczekują od miejsc, w których chcieliby zrealizować swoje inwestycje, to przede wszystkim wskazują na czystą energię wytwarzaną w taki sposób, aby zapewnić eliminację negatywnych elementów razem ze śladem węglowym” – powiedział.
Rozwój projektów OZE został przedstawiony jako jeden z filarów strategii Grupy Orlen. Intencją jest oddanie prawie 13 GW mocy z odnawialnych źródeł. Ma to pozwolić stać się jednym z większych graczy w tej branży w Europie Środkowowschodniej. Wyjątkowo duże nadzieje Orlen wiąże z morską energetyką wiatrową i posiada już sześć koncesji na budowę offshore’owych farm wiatrowych.
Prezentacja prezesa Orlen Neptun
Do strategicznych celów Grupy Orlen, nawiązał w swojej prezentacji Janusz Bil, prezes zarządu w Orlen Neptun. Dotyczyła ona planów rozwojowych przedsiębiorstwa oraz planowanych przez nich działań w zakresie łańcucha dostaw. Po przedstawieniu spółki, prezes Bil poinformował o najbliższych planach inwestycyjnych.
„W 2023 roku otrzymaliśmy 5 nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych. Cztery z nich znajdują się na ławicy odrzańskiej, a piąta na ławicy słupskiej. Z tym projektem przystępujemy do aukcji, której spodziewamy się jeszcze w 2025 roku” – dodał Janusz Bil.
Wspominane zostały dodatkowo 4 nowe koncesje na wysokości Kołobrzegu, które mają być sukcesywnie przygotowywane do kolejnych aukcji morskiej energetyki wiatrowej. Moc ma osiągnąć 5,2 GW. Całkowite nakłady inwestycyjne na spodziewane na ten projekt to 120 miliardy złotych rozłożone na przestrzeni wielu lat, a efektem tych inwestycji ma być czysta energia dla ok. 8,5 milionów gospodarstw domowych.
Oddzielną linią biznesową dla spółki ma być budowa terminala instalacyjnego. Ma on wesprzeć łańcuch dostaw, a dodatkowo będzie mógł obsługiwać nawet te największe statki specjalizujące się w montażu. Dodatkowo ma on służyć w przyszłości szeroko, jako port przeładunkowy. Będzie można tam składować elementy, tak żeby maksymalnie wykorzystać jego zdolności. Terminal ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2025 roku.
Pod koniec prezentacji, przedstawionych zostało sześć kluczowych filarów, na których Orlen Neptun opiera swój łańcuch dostaw. Fundamentem ma być długoterminowe planowanie zakupów. Pozwala to na efektywne zarządzanie procesami i większą przejrzystość. Ważne dla spółki jest też utrzymywanie współpracy, zarówno z globalnymi partnerami, jak i z lokalnymi dostawcami. W tym celu stawia na dwustronną komunikację sprzyjającą budowaniu zaufania pomiędzy firmami.
Dodatkowo Orlen neptun przykłada w swojej strategii duże znaczenie do utrzymywania wysokich standardów w kontekście HSE, czyli zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Włączony w ten proces są partnerzy, m.in. poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do informacji wszystkim interesariuszom. Pozwala to firmie na konsekwentne wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju zgodnych z wytycznymi ESG.
materiał sponsorowany