Reklama

Wiadomości

Hiszpańska spółka OZE chce sprzedać aktywa o wartości miliarda euro

Autor. Canva

Niskoemisyjna firma inwestycyjna Capital Energy wystawiła na sprzedaż aktywa o mocy ok. 4,3 GW w budowie - podał Reuters, powołując się na źródła branżowe.

Reklama

Według agencji, aktywa te mogą być warte nawet 1 miliard dolarów. Większość z nich znajduje się w fazie planowania lub wczesnej budowy. Według strony internetowej Capital Energy, firma posiada w swoim portfolio około 34 GW mocy w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Około 8 GW z tego uzyskało licencję na dostęp do sieci, z czego większość to moc wiatrowa.

Reklama

Potęga OZE?

Hiszpania jest jednym z najbardziej ambitnych państw UE pod względem transformacji energetycznej. Zgodnie z niedawno zmienionymi planami dotyczącymi energii wiatrowej i słonecznej, kraj ten będzie dążył do zwiększenia mocy zainstalowanej energii wiatrowej do 62 GW i mocy słonecznej do 76 GW do 2030 roku. Hiszpański rząd ma również plany dotyczące zielonego wodoru: zgodnie ze zmienionymi planami do 2030 r. w kraju powinno działać 11 GW mocy elektrolizerów. Na porządku dziennym jest również magazynowanie energii w akumulatorach, z planami na 22 GW do 2030 roku.

Reklama

Jeśli Hiszpanii uda się osiągnąć te cele, w 2030 r. niskoemisyjne źródła energii będą generować 81% energii elektrycznej.

Jednocześnie z paliw kopalnych Hiszpania na dużą skalę korzysta z gazu ziemnego. Co gorsza, przez ostatnie kilkanaście miesięcy znacząco zwiększył się import rosyjskiego LNG. I to w sytuacji, w której na Rosja nakładane są sankcje i embarga a większość kontynentu odchodzi od niebieskiego paliwa ze wschodu.

Reklama

Komentarze

    Reklama