Reklama

Wiadomości

Equinor otwiera największą na świecie farmę offshore

Autor. Equinor / Materiały prasowe

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen. Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana po raz pierwszy na świecie do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre, redukując tym samym emisję CO2 do atmosfery.

Reklama
 • Farma wiatrowa Hywind Tampen jest pionierskim projektem, który przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 200 000 ton rocznie. Ta odważna inwestycja wyznacza kierunek rozwoju nowych rozwiązań technologicznych w obszarze odnawialnych źródeł energii w Norwegii i na świecie. Dzięki temu projektowi bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, co ma dla nas kolosalne znaczenie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do stworzenia farmy Hywind Tampen. Jest to ogromny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z którego możemy być wszyscy dumni – mówi Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy norweskiego szelfu kontynentalnego w Equinor.

Farma wiatrowa Hywind Tampen składa się z 11 turbin wiatrowych, które powstały dzięki opracowanej wewnętrznie przez Equinor koncepcji. Hywind Tampen ma moc 88 MW, dzięki czemu pokryje około 35 procent rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C, znajdujących się w Norwegii. Farma wiatrowa Hywind Tampen jest całkowicie zarządzana przez Equinor w Bergen.

Reklama

Projekt przeszedł 5-letnią drogę od powstania koncepcji do jego oficjalnego otwarcia. Aż 60 procent wartości inwestycji zostało w Norwegii dzięki kontraktom udzielonym tamtejszym firmom. Przełożyło się to bezpośrednio na utworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych firm oraz wyznaczenie nowego kierunku rozwoju technologii OZE dla przyszłych projektów związanych z budową pływających morskich farm wiatrowych.

Czytaj też

 • Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla nas i dla rozwoju pływających farm wiatrowych. Dzięki Hywind Tampen udowodniliśmy, że możemy zaplanować, zbudować i uruchomić dużą, pływającą morską farmę wiatrową na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy do dalszego doskonalenia i skalowania tej technologii w Norwegii i na świecie. Zamierzamy budować jeszcze większe projekty pływających farm, obniżać ich koszty i budować nowy przemysł w oparciu

o doświadczenia przemysłu naftowego i gazowego - mówi Siri Kindem, szef działu odnawialnych źródeł energii w Equinor.

Reklama

Projekt otrzymał dofinansowanie z Enova i norweskiego biznesowego funduszu NoX w wysokości 2,3 mld NOK i 566 mln NOK w celu rozwoju technologii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i redukcji szkodliwych emisji.

Koszty projektu są o 35 procent niższe, w przeliczeniu na zainstalowaną moc MW, w porównaniu z kosztami projektu Hywind Scotland, która była pierwszą na świecie pływającą morską farmą wiatrową.

Czytaj też

Fakty i ciekawoski na temat farmy wiatrowej Hywind Tampen:

 • Partnerzy projektu: Equinor, Petoro, OMV, Vår Energi, Wintershall Dea i INPEX Idemitsu
 • Hywind Tampen ma moc systemową 88 MW
 • Farma wiatrowa znajduje się około 140 kilometrów od brzegu
 • Głębokość wody: od 260 do 300 metrów
 • Farma rozpoczęła produkcję energii w III kwartale 2022 roku i jest w pełni operacyjna od sierpnia 2023 roku
 • Turbiny są zamontowane na pływających konstrukcjach ze wspólnym systemem zakotwiczenia
 • Enova i norweski biznesowy fundusz NoX wsparły projekt odpowiednio kwotą 2,3 mld NOK i 566 mln NOK w celu rozwoju technologii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i redukcji szkodliwych emisji
 • Norweski rząd postawił sobie za cel produkcję energii pochodzącej z morskiej farmy wiatrowej o mocy 30 GW do 2040 roku. Hywind Tampen to pierwsza morska farma wiatrowa w Norwegii, pokazująca możliwości produkcji energii odnawialnej na norweskim szelfie kontynentalnym.
Reklama

Komentarze

  Reklama