Reklama

Dzień Dostawcy Baltic East: debata liderów o kształcie łańcucha dostaw

Autor. Orlen S.A./ materiały prasowe

W ramach Dnia Dostawcy, wydarzenia skierowanego do firm zainteresowanych udziałem w projekcie Baltic East, odbyła się debata z udziałem przedstawicieli zarządów firm z branży morskiej energetyki wiatrowej.

Debata dotyczyła optymalnego kształtu łańcucha dostaw w projektach farm wiatrowych. W panelu udział wzięli Janusz Bil, prezes Orlen Neptun, Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power, Dominika Taranko, wiceprezes zarządu Wind Industry Hub oraz Leszek Stypułkowski, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pierwszym wnioskiem prelegentów była powszechna zgoda odnośnie potrzeby zbudowania silnego, konkurencyjnego i odpornego na zagrożenia łańcucha dostaw. W jego tworzeniu powinny uczestniczyć przede wszystkim firmy krajowe we współpracy z deweloperami, administracją oraz instytucjami finansowymi, np. takimi jak BGK. Potrzebne są systemowe rozwiązania pomagające polskim przedsiębiorcom się angażować w takie projekty.

YouTube cover video

Znaczenie MEW dla energetyki

Morska energetyka wiatrowa została przedstawiona jako istotny element przemysłu elektroenergetycznego. W związku z tym konieczne jest przyjęcie długofalowej strategii pozwalającej tej gałęzi się stabilnie rozwijać. Głównym jej elementem ma być właśnie obniżenie progu wejścia polskim firmom, umożliwiając im konkurencje – zarówno na rynku lokalnym, jak i w przyszłości – globalnym.

Reklama

Bariery powinny być też zdaniem panelistów znoszone w procesach zakupowych, optymalizując ofertę finansową dla potencjalnych partnerów. Spotkało się to jednak z zastrzeżeniem ze strony prezesa Orlen Neptun Janusza Bila, że musi się to jednocześnie wiązać z zachowaniem wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa. Już podczas swojej prezentacji zaznaczył, że stanowi to jeden z filarów strategii jego spółki.

Innym ważnym punktem debaty było też podkreślenie roli edukacji oraz współpracy świata nauki z biznesem. W tym celu, podczas spotkania padło kilka rekomendacji dla firm zainteresowanych wejściem do łańcucha dostaw w projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej. Dotyczyły one przede wszystkim konieczności zrozumienia struktury tego łańcucha, ale również tego, jakie role mogą odgrywać jego uczestnicy.

    Jako bardzo ważne zostało uznane również budowanie konsorcjów na tym rynku w celu stworzenia skuteczniejszej odpowiedzi dla potrzeb partnerów, a przede wszystkim deweloperów. Bardzo istotna w tym kontekście jest świadomość wymagań pod względem jakości, bezpieczeństwa i opłacalności. Stawiając je dostawcom, trzeba wiedzieć, jak wygląda proces spełniania poszczególnych norm oraz pozyskiwania odpowiednich certyfikatów. Jak podkreślił Janusz Bil, przejrzystość oraz stabilność łańcucha dostaw może mieć bardzo duże znaczenie dla powodzenia wszelkich tego typu projektów.

    materiał sponsorowany

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama