Reklama

Wiadomości

70 mld euro m.in. na OZE. Wiceszefowa MKiŚ o planowanych inwestycjach

Anita Sowińska
Anita Sowińska
Autor. www.gov.pl

Nawet 70 mld euro rząd chce wydać na inwestycje w odnawialne źródła energii, sieci przesyłowe i termomodernizację – poinformowała wiceminister klimatu Anita Sowińska. Zapowiedziała środki na adaptację miast do zmian klimatycznych i inwestycje w błękitno-zieloną infrastrukturę.

– To jest wielkie wyzwanie, aby nasze mieszkania i budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu – powiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska we wtorek podczas konferencji „Inwestycje – Zielone Forum Możliwości” w Łodzi.

Cykliczne spotkania, które regularnie chcą organizować w Łodzi Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają być okazją do nawiązywania współpracy między samorządami, organizacjami samorządowymi i instytucjami rządowymi.

Reklama

Tematem tegorocznej konferencji było współdziałanie instytucji rządowych i okołorządowych na rzecz wspierania samorządów. W spotkaniu w ŁSSE w Łodzi wzięło udział ponad 150 przedstawicieli samorządów z regionu łódzkiego, ale także z części Mazowsza i Wielkopolski.

Wiceszefowa MKiŚ: rząd wyda 70 mld euro na inwestycje w OZE, sieci i termomodernizację

– Rozmawiamy o pieniądzach, bo pieniądze, obok stanowienia prawa, są potężnym narzędziem, abyśmy mądrze prowadzili naszą politykę i realizowali nasze cele, a naszym celem jest bezpieczeństwo energetyczne. Żeby energia była dostępna dla wszystkich, ale również, by energetyka nie wpływała negatywnie na klimat – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Dodała, że w ciągu najbliższych kilku lat rząd zamierza wydać nawet 70 miliardów euro, pochodzące przede wszystkim ze źródeł europejskich, na inwestycje w odnawialne źródła energii, na sieci przesyłowe i termomodernizację. – To jest wielkie wyzwanie naszego kraju, aby nasze mieszkania, nasze budynki użyteczności publicznej były ciepłe i tanie w utrzymaniu – powiedziała Sowińska.

Wśród proekologicznych inwestycji, na które rząd chce wydać pieniądze z budżetu, opłat za emisję CO2 i z funduszy europejskich, minister klimatu wymieniła zielony transport publiczny, ale też adaptację miast do zmian klimatycznych, ochronę przyrody w miastach i inwestycje w błękitno-zieloną infrastrukturę.

Reklama

– To są nasze priorytety i o nich będziemy rozmawiać z samorządowcami. Jestem przekonana, że oni wydadzą te pieniądze mądrze, żeby służyły społeczeństwu, ale też, żeby służyły środowisku – dodała minister Sowińska.

Skąd pieniądze na transformację?

Wojewoda łódzka Dorota Ryl podkreśliła, że stojące przed regionem niezwykle ważne wyzwania związane z ekologią i klimatem nie są wolne od wyzwań społecznych i problemów ludzkich. Takim wyzwaniem jest np. transformacja Bełchatowa.

– Czysta energia, czystość wód, gospodarowanie odpadami. Z tym mamy problem na terenie województwa i będziemy pokazywać samorządom, gdzie mogą sięgać po środki na te cele – dodała wojewoda.

Piotr Kopek – Prezes Zarządu WFOŚ podkreślił, że regularne spotkania z samorządowcami pozwolą wyznaczyć plany nie tylko na kolejny rok, ale na kolejne lata, żeby optymalnie wykorzystywać pieniądze z WFOŚ.

Reklama

Dodał, że programy z WFOŚ są adresowane nie tylko do samorządów i instytucji, ale też do osób prywatnych, jak np. ogólnopolski program „Czyste powietrze”. Jest on dedykowany osobom fizycznym w całej Polsce, a Fundusz chce przekonać samorządy, by zachęcały i mobilizowały mieszkańców do ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji, wymiany źródeł ogrzewania, czy montażu paneli fotowoltaicznych.

Tylko w Łódzkiem w programie „Czyste powietrze” złożono wnioski o dofinansowanie na prawie 2,5 mld zł, a WFOŚ już podpisał umowy na prawie dwa miliardy zł.

– Co tydzień w ramach naboru wpływa kolejne 500 wniosków. Jeżeli ktoś spełnia kryteria, może skorzystać z dotacji w wysokości nawet do 150 tys. zł na termomodernizację nieruchomości, montaż paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, a w konsekwencji ograniczyć koszty eksploatacyjne, nie mówiąc już o korzyściach środowiskowych – powiedział prezes WFOŚiGW w Łodzi Piotr Kopek, współorganizator forum.

Szef Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi Tomasz Sadzyński zapowiedział, że forum samorządów będzie się odbywać cyklicznie, a podobne spotkania będą też organizowane do przedsiębiorców i inwestorów, których ŁSSE chce kojarzyć z samorządami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama