Wiadomości
1,5 mld na transformację energetyczną. Biedronka z kredytem od EBI
Biedronka zainwestuje w efektywność energetyczną i własne źródła energii dzięki kredytowi z EBI. W ciągu najbliższych lat sieć sklepów zamierza doprowadzić do sytuacji, w której będzie korzystać wyłącznie z zielonej energii elektrycznej.
Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Jeronimo Martins Polska kredytu na wsparcie inwestycji w efektywność i transformację energetyczną. Właściciel sieci sklepów Biedronka pozyska 1,5 mld zł, które przeznaczy na redukcję emisji CO2 ze swojej działalności, poprawienie gospodarowania energią czy inwestycje w panele fotowoltaiczne.
Jeronimo Martins przekazało, że w kwestii efektywności energetycznej chce postawić m.in. na zamknięte systemy chłodnicze oparte na gazach naturalnych. Dla działalności spółki w Polsce zielone inwestycje nie są niczym nowym – Biedronka masowo stawia panele fotowoltaiczne a dachach sklepów czy swoich centrów dystrybucyjnych.
Dotychczasowe inwestycje, m.in. w fotowoltaikę, przyniosły Biedronce wymierne korzyści. Dyrektor generalny sieci Luis Araujo wylicza, że w 6 lat ślad węglowy zmniejszył się o 30 proc.
Do końca 2024 r. wszystkie centra dystrybucyjne Biedronki oraz około 2000 sklepów (obecnie ma ok. 3500 placówek) będzie produkować energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych. Do 2028 r. wszystkie budynki firmy mają korzystać (pośrednio i bezpośrednio) wyłącznie z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (tzw. zielona energia). Jeżeli Biedronce nie pozwolą na to własne, małe elektrownie słoneczne, to reszta zapotrzebowania będzie pokrywana umowami PPA (Power Purchase Agreements). W ramach takich kontraktów Biedronka będzie kupować zieloną energię od wytwórców OZE (np. z fotowoltaiki czy wiatraków).
Umowy tego typu są w Polsce coraz bardziej popularne – odbiorca energii elektrycznej zyskuje potwierdzenie, że zakontraktował zielony prąd (choć potem i tak odbiera ten z sieci), a wytwórca na lata zabezpiecza swoje interesy, zyskując długoterminowego kontrahenta.