Reklama

OZE

Tatrzańskie geotermy z dofinansowaniem NFOŚiGW

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Spółka Bania z Białki Tatrzańskiej – właściciel bazy narciarskiej i turystycznej - otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal 3,4 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na budowę ciepłowni geotermalnej.

W ramach dofinansowanego projektu przedsiębiorstwo Bania ma wdrożyć innowacyjny system wykorzystania w dodatkowy sposób energii geotermalnej. Woda z odwiertu popłynie do zbudowanej ciepłowni geotermalnej, która z kolei zasili w ciepło i chłód hotel oraz inne budynki w bazie turystycznej Bania.

W ramach inwestycji zostaną np. oddane do użytku rurociągi sieci cieplnej oraz dwa zbiorniki: jeden jako rezerwuar wody geotermalnej, a drugi przeznaczony na ścieki oczyszczone, które będą stanowiły zasób schłodzonej wody termalnej.

System ma być zbudowany do 30 czerwca 2019 r. Inwestycja powinna przynieść roczny spadek emisji gazów cieplarnianych szacowany w wysokości 1040 ton dwutlenku węgla rocznie. Dzięki nowej ciepłowni wykorzystującej odnawialne źródła energii zostanie wyprodukowanych w rok 4 928,9 MWht energii cieplnej.

Koszt całkowity projektu sięgnie 9 mln 487 tys. zł, z czego niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW to 3 mln 365 tys. zł. Reszta pochodzi z środków własnych beneficjenta.

„Projekt jest ciekawy i innowacyjny. Cieszę się, że dzięki niemu zadbamy o środowisko, stosując najnowsze technologie. Jeszcze do niedawna użytkowaliśmy kocioł węglowy, a dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić, jak można korzystać z takiego emisyjnego źródła ciepła, mając jednocześnie zasoby geotermalne. Nasz system został zaprojektowany tak, aby z jednej strony wykorzystywać z odwiertu energię geotermalną i wodę zrzutową, a z drugiej strony stosować urządzenia, które będą produkowały chłód, choćby na potrzeby klimatyzacji w hotelu” – powiedział prezes spółki Paweł Dziubasik.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama