Reklama

OZE

Śmierć ptaków spowodowanych łopatami wiatraków spadła o 70%. Naukowcy znaleźli prosty sposób

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Według badań przeprowadzonych na farmie wiatrowej na norweskim archipelagu Smøla, zmiana koloru pojedynczej łopaty turbiny z białego na czarny spowodowała 70-procentowy spadek liczby zgonów ptaków.

Energia wiatrowa rośnie w szybkim tempie, W samym 2019 r. na całym świecie dodano ponad 60 GW potencjału.

Jednak nie wszyscy są fanami turbin wiatrowych ze względu na ich wpływ na lokalne populacje fauny latającej, tj. ptaki czy nietoperze. Politycy, którzy chcą walczyć z energią odnawialną, twierdzą, że powinniśmy nadal wydobywać węgiel i ropę z powodu śmierci ptaków. Prezydent USA Donald Trump nazwał turbiny wiatrowe "cmentarzem ptaków".

Szacunki z US Fish and Wildlife Serwis pokazały, że w 2015 r. turbiny wiatrowe zabiły 300 tys. ptaków, ale liczba zgonów ptaków z turbin spada wraz z rozwojem branży. Większe łopatki turbiny, które poruszają się wolniej, powodują śmierć mniejszej ilości ptactwa - podaje portal arstechnica.com.

Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że ptaki mogą nie być zbyt dobre w widzeniu przeszkód podczas lotu, a dodanie wizualnych wskazówek, tj. różnokolorowe łopatki wentylatora, może zwiększyć prawdopodobieństwo zauważenia szybko obracających się łopat

Na farmie wiatrowej Smøla regularne kontrole czterech turbin wiatrowych - każda o wysokości 70 m trzema łopatami o długości 40 m - wykryły sześć zwłok orła bielika w latach 2006–2013. W sumie cztery turbiny zabiły 18 ptaków, które wleciały w łopaty. w ciągu tych sześciu lat, wraz z pięcioma wierzbowymi ptarmiganami, o których wiadomo, że zderzają się raczej z wieżami turbin niż z łopatkami. 

Od 2013 roku każda z czterech turbin w grupie testowej miała jedną łopatkę pomalowaną na czarno. W ciągu następnych trzech lat tylko sześć ptaków zostało znalezionych martwych z powodu uderzenia w łopatki turbiny. Dla porównania, cztery kontrolne turbiny wiatrowe odnotowały zgony 18 ptaków, co stanowi 71,9-procentowy spadek rocznej śmiertelności.

Zagłębienie się w dane nieco dokładniej pokazało pewne różnice w śmiertelności ptaków w zależności od pory roku. Wiosną i jesienią na pomalowanych turbinach odnotowano mniej zgonów ptaków. Ale latem śmiertelność ptaków faktycznie wzrosła przy pomalowanych turbinach, a autorzy zauważają, że niewielka liczba turbin w badaniu i stosunkowo krótki czas ich trwania zasługują na długoterminowe badania, zarówno w Smøla, jak i w innych lokalizacjach.

Reklama
Reklama

Komentarze