Reklama

OZE

RWE, BP i Total zwycięzcami aukcji na offshore w Wielkiej Brytanii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

RWE, BP i Total znalazły się wśród zwycięzców pierwszej dużej aukcji morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii od ponad dekady - poinformował  Crown Estate.

Wielka Brytania, światowy lider  morskiej energetyki wiatrowej, planuje wytwarzać jedną trzecią energii elektrycznej z tej technologii do 2030 r. w ramach dążenia do osiągnięcia celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.

W sumie sześć projektów o mocy prawie 8 gigawatów (GW) było poddanych aukcjom. Gdyby zostały zbudowane, mogłyby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 7 milionów domów - oświadczył Crown Estate, który jest odpowiedzialny za wody wokół Anglii i Walii.

Wielki koncern naftowy, BP, który po raz pierwszy wkroczył na rynek morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, zdobył dwie lokalizacje o łącznej mocy 3 GW wspólnie z niemieckim regionalnym przedsiębiorstwem energetycznym EnBW.

Prezes BP Bernard Looney powiedział w oświadczeniu, że posunięcie to oznacza "ważny postęp w przekształcaniu BP w zintegrowaną firmę energetyczną".

Reklama

Reklama

BP zamierza do 2030 r. zwiększyć wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych do 50 GW z 3,3 GW obecnie, jednocześnie ograniczając produkcję ropy.

RWE, największy niemiecki producent energii i trzecia co do wielkości firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii w Europie, po Iberdroli i Enelu, został zatwierdzony jako preferowany oferent na dwie lokalizacje o łącznej potencjalnej mocy 3 GW.

Średnia cena, jaką RWE przyznano za dzierżawę dna morskiego, wyniosła 82 552 funtów (113 171 USD) za megawat (MW) rocznie, co jest najniższą ceną przyznaną podczas aukcji - podała firma. "Jako RWE jesteśmy zdeterminowani, aby przyczynić się do realizacji ambicji Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć moce morskich farm wiatrowych do 40 GW do 2030 r." - powiedziała Anja-Isabel Dotzenrath, która kieruje działem odnawialnych źródeł energii w RWE.

Przedsięwzięcie francuskiego koncernu naftowego Total i Green Investment Group firmy Macquarie zabezpieczyło prawa do projektu o mocy 1,5 GW u wybrzeży wschodniej Anglii.

Offshore Wind Limited, spółka-córka Cobra Instalaciones y Servicios and Flotation Energy, zabezpieczyło teren o mocy 480 MW.

Crown Estate Scotland przeprowadza oddzielne aukcje na wody wokół szkockiego wybrzeża.

Reklama
Reklama

Komentarze