OZE
Polska droga do neutralności klimatycznej jednym z tematów 7. edycji Kongresu 590
Jednym z głównych tematów 7. edycji Kongresu 590 są wyzwania energetyczne – najważniejsze zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym. Ich znaczenie z całą ostrością uświadomiła nam rosyjska agresja na Ukrainę i konieczność uniezależnienia się od rosyjskich dostaw ropy i gazu. Nie wolno jednak zapominać o pogłębiającym się kryzysie klimatycznym, który każe wszystkim krajom sięgać po alternatywne, czyste źródła energii, tak aby odejść od paliw kopalnych i zredukować emisję gazów cieplarnianych.
Patronem medialnym wydarzenia jest serwis Energetyka24.com.
Właśnie na ten temat będą rozmawiać uczestnicy panelu „Polska w drodze do neutralności energetycznej", który odbędzie się pierwszego dnia wydarzenia. W dyskusji wezmą udział: Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii; Paweł Majewski, Prezes Zarządu ENEA S.A.; Artur Warzecha, wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych TAURON S.A. oraz Armen Konrad Artwich, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych PKN ORLEN S.A.
Oprócz odnawialnych źródeł energii sposobem na powstrzymanie kryzysu klimatycznego może stać się energetyka jądrowa, która wciąż wywołuje wiele kontrowersji, w tym obawy o jej bezpieczeństwo, koszty i szkodliwość odpadów jądrowych. Wszystkie te kwestie będą się starali wyjaśnić uczestnicy panelu „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny?": Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju TAURON S.A.; Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji KGHM Polska Miedź S.A., Tadeusz Nowacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i ekspert KGHM Polska Miedź S.A. Panel zaplanowano na drugi dzień Kongresu, czyli 23 czerwca. Debatę poprowadzi Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.
Paliwem przyszłości może stać się wodór, ale jak zrobić, aby dotychczasowe deklaracje i zobowiązania zostały wprowadzone w życie i stały się funkcjonującymi rozwiązaniami? O tym będą rozmawiać uczestnicy panelu „Wodorowa przyszłość czy wodorowe złudzenia?", który odbędzie się w drugim dniu Kongresu. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.; Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG S.A.; Grzegorz Kotte, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych ENEA Wytwarzanie oraz Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Departamentu Paliw Alternatywnych PKN ORLEN S.A.
W drugim dniu Kongresu, w czasie panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyspieszyć działanie?", eksperci będą rozmawiać między innymi o niezbędnych inwestycjach w tym obszarze oraz o sposobach finansowania zielonej transformacji. Uczestnicy panelu: Gallina A. Vincelette, Dyrektor Krajowa Banku Światowego na Unię Europejską; Wojciech Hann, Prezes Zarządu w Banku Ochrony Środowiska S.A.; Jarosław Wróbel, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji w Grupie LOTOS S.A.; Paweł Strączyński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A. oraz dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., poszukają odpowiedzi na pytanie co zrobić, aby zielona transformacja jak najszybciej stała się faktem.
Giganci rynku energetycznego: Enea SA, PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN ORLEN oraz Grupa TAURON poprowadzą w trakcie Kongresu swoje autorskie panele. (materiały prasowe)