Reklama

OZE

Podlaskie: kolejne 2,5 mln zł z UE na inwestycje w OZE

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

2,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną łącznie gminy Supraśl i Dobrzyniewo Duże na inwestycje w odnawialne źródła energii bezpośrednio u mieszkańców.

Umowy w tej sprawie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisał we wtorek w Białymstoku z burmistrzem Supraśla Radosławem Dobrowolskim i wójtem Dobrzyniewa Dużego Wojciechem Cybulskim.

Mieszkańcy tych gmin będą mogli oszczędzać dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Ma powstać około 150 takich instalacji - poinformował marszałek. Podkreślił, że zakup i montaż takich instalacji to oszczędności dla mieszkańców na kosztach energii elektrycznej, ale też korzyści dla środowiska naturalnego.

"Wchodzimy w nową perspektywę unijną, tak zwanego Zielonego Ładu (Europejski Zielony Ład-PAP) i będziemy musieli coraz więcej spełnić różnego rodzaju wskaźników, różnego rodzaju działań, które mają na celu dostosowanie naszej gospodarki i naszego codziennego życia pod względem ochrony środowiska" - powiedział marszałek Artur Kosicki.

Marszałek powtórzył, że będą czynione starania, aby dofinansowanie dostały wszystkie pozytywnie ocenione wnioski w konkursie na te dotacje. Dodał, że być może stanie się tak jeszcze do czerwca 2021 r. Ocenił, że zainteresowanie tymi dotacjami jest bardzo duże, konkurs cieszył się największym zainteresowaniem spośród wszystkich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Reklama
Reklama

Gmina Supraśl dostanie 1,3 mln zł na sto instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców - poinformował burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. 30 z nich powstanie w Supraślu, pozostałe w innych miejscowościach w gminie. Wartość całej inwestycji na wynieść 2 mln zł. "(...)Czysty prąd, czysta energia, to tak naprawdę zdrowie i oszczędność dla naszych mieszkańców" - powiedział Dobrowolski.

Gmina Dobrzyniewo Duże dostanie 1,2 mln zł dotacji. Mieszkańcy dołożą do tego 35 proc. wartości inwestycji. Wójt tej gminy Wojciech Cybulski ocenił, że dofinansowanie do projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii jest potrzebne, jest tym bardzo duże zainteresowanie. Dodał, że - podobnie jak gmina Supraśl - gmina Dobrzyniewo Duże korzystała już z takiego wsparcia wielokrotnie w poprzednich latach z różnych programów unijnych.

"Ochrona środowiska jest bardzo ważna. W ramach projektu ograniczymy emisję dwutlenku węgla o ok. 150 ton" - mówił Cybulski i ocenił, że to dużo.

Źródło:PAP

Komentarze