• Partner główny
    Logo Orlen

OZE

Podkarpacie: ruszają szkolenia dla instalatorów fotowoltaiki

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ponad 300 osób zdobędzie kwalifikacje instalatora systemów fotowoltaicznych w ramach otwartego w poniedziałek Ośrodka Szkoleniowego Nowoczesnych Technologii Odnawialnych Źródeł Energii w Błażowej (Podkarpackie). Koszt projektu to prawie 1,7 mln zł.

Podmiotem prowadzącym Ośrodek jest Sieć Parków Energii Słonecznej (SPES), spółka od ponad 5 lat działa w branży OZE.

Jej prezes Kazimierz Jaworski poinformował PAP, że w ramach projektu uruchomiona została również w poniedziałek stacja ładowania samochodów elektrycznych. Podkreślił, że jest to pierwsza w Polsce stacja znajdująca się na terenie wiejskim.

W uruchomionym w poniedziałek ośrodku odbywać się będą szkolenia, w których udział weźmie w sumie 320 osób. Jak zaznaczył Jaworski, szkolenia zakończą się egzaminem państwowym i zdobyciem uprawnień elektrycznych SEP w zawodach: instalatora systemów fotowoltaicznych, operatora/instalatora pionowych turbin wiatrowych oraz operatora/instalatora stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

„Tworzenie okazji do zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych i nauka wykorzystywania nowych technologii będzie się przyczyniać do poprawy warunków rozwoju gospodarczego Podkarpacia i ograniczenia obszarów ubóstwa” – uważa Jaworski.

Koszt projektu to niemal 1,7 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego to ponad 1,5 mln zł.

Dofinansowanie przyznane zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy. Jak powiedział PAP Krzysztof Powrózek z WUP, założenia projektu przewidują, że z 320 osób, które wezmą udział w szkoleniu, 100 będą to osoby w wieku 50 lat i więcej. „Kolejne 100 osób, które wezmą udział w projekcie, będzie miało niskie kwalifikacje. Dzięki szkoleniu nabędą umiejętności, które pozwolą im znaleźć nową pracę” – dodał.

Powrózek zaznaczył, że założenia projektu realizowanego przez SPES wpisują się w cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz w strategię woj. podkarpackiego.

Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

jw/PAP

Komentarze