Reklama

OZE

PKEE: Rynek mocy jednym z instrumentów pomagających rozwijać OZE w Polsce

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

12 kwietnia br. w Brukseli odbył się 4 Europejski Szczyt Energetyczny (EU Energy Summit) – jedno z największych i najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości energetyki w Europie. Spotkanie było okazją do debaty w gronie europejskich decydentów oraz przedstawicieli branży energetycznej na temat kluczowych wyzwań i możliwości rozwoju sektora w UE. Głos polskiego sektora energetycznego zabrzmiał na tegorocznym spotkaniu głośno i wyraźnie. Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentował Paweł Wróbel, Dyrektor Biura PKEE w Brukseli.

- Polski sektor energetyczny zmienia się. Stoimy przed poważnymi wyzwaniami modernizacyjnymi, dlatego bardzo ważny jest dla nas udział w każdej istotnej dyskusji i debacie na temat wyzwań i przyszłości europejskiej energetyki. – podsumowywał udział w spotkaniu Paweł Wróbel.

Tegoroczny szczyt zainaugurował panel dotyczący przyszłości OZE w Unii Europejskiej. W Polsce udział OZE w miksie energetycznym stale się zwiększa, obecnie stanowi aż 20% zainstalowanych mocy, głównie wiatrowych, oraz biomasy. Nasz kraj z 5.8 GW mocy już dziś jest 7. rynkiem mocy wiatrowych w UE - Udział ten będzie się dalej zwiększał m.in. dzięki planowanym inwestycjom na Bałtyku w morską energetykę wiatrową. Do 2030 r. ma być to dodatkowo pomiędzy 1 a 2.5 GW – zaznaczył ekspert PKEE. Jak dodał, mówiąc o OZE, musimy pamiętać o tym, by zapewnić odpowiednie unijne ramy prawne i regulacyjne. - Muszą to być rozwiązania przyjazne inwestorom. Chodzi także o efektywne instrumenty finansowe, które pozwolą realizować nie tylko cel OZE, ale także inne cele, w tym cel podstawowy, czyli zapewnią odpowiednią efektywność energetyczną. – zaznaczył Wróbel.

Przedstawiciel PKEE wskazał także na rolę rynków mocy w Unii Europejskiej, jako jednego z najważniejszych mechanizmów, które oprócz wzmacniania bezpieczeństwa dostaw wspierają inwestycje, w tym w OZE. Skalę ważności tego instrumentu stanowi fakt, iż w 2018 r. ponad połowa ludności UE będzie objęta dostawami energii elektrycznej w państwach, gdzie funkcjonują rynki mocy.

Wśród tematów tegorocznego Szczytu Energetycznego były również przyszłość magazynowania energii, innowacje, digitalizacja sektora, a także nowa rola konsumenta.

Wśród uczestników spotkania znalazły się osoby kluczowe dla sektora, m.in. Komisarz UE ds. klimatu i energii, M.A. Canete, Komisarz UE ds. środowiska, K. Vella, Przewodniczący komisji ITRE w Parlamencie Europejskim, J. Buzek, Przedstawiciel Prezydencji bułgarskiej, Wiceminister energii Z. Stankov, a także przedstawiciele najważniejszych organizacji branżowych.

pam/PKEE

Reklama

Komentarze

    Reklama