Reklama

OZE

Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o pozwolenia dla offshore

Fot. www.orsted.com

Orsted i ZE PAK złożyły pierwsze wspólne wnioski o o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak poinformowały w czwartek firmy, wnioski dotyczą dwóch obszarów morskich o łącznej powierzchni 261 km kw.

Reklama

O lokalizacje obie firmy starają się jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Jak podały, wkrótce złożą kolejne wnioski o następne obszary. W ramach drugiej fazy rozwoju offshore rząd planuje rozdzielić 11 lokalizacji, na których mogą powstać farmy wiatrowe o mocy do 11 GW. Aukcje na kontrakty różnicowe dla mających na nich powstać farm planowane są na lata 2025 i 2027.

Reklama

Jak mówi prezes ZE PAK Piotr Woźny, budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonej transformacji, i firmy i całej Polski. "Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczone zasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych ze Wschodu" – podkreślił Woźny, cytowany w komunikacie spółek.

Czytaj też

Według wiceprezesa Orsted Rasmusa Errboe, dzięki rozszerzeniu skali prowadzonej działalności w Polsce, duńska firma będzie mogła jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej gospodarki. "M.in. poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, a także szkolenie górników jako część wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie kluczem do napędzania transformacji energetycznej" - wyjaśnił Errboe.

Reklama

Jak przypomniano, wśród wspólnych inicjatyw ZE PAK i Orsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki wycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji. ZE PAK - największy prywatny producent energii elektrycznej w Polsce - planuje stopniowo wycofywać swoje aktywa produkcyjne, oparte o węgiel brunatny, i zakończyć produkcję energii z węgla brunatnego do końca dekady.

Duński Orsted, obok partnerstwa z ZE PAK, inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. W ramach joint venture obie firmy wybudują 2,5 GW mocy wiatrowych na Bałtyku. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji - Baltica 3 o mocy do 1 GW zacznie wytwarzać energię około 2026 r., etap drugi - Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW – około 2027 r.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama