Reklama

OZE

Norwegia zbuduje największą farmę wiatrową w Europie

  • Fot.:ME

Norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft planuje powrót do projektu budowy największej w Europie farmy wiatrowej. Wcześniej został on wstrzymany z powodu spadających cen energii elektrycznej.

Norweski koncern energetyczny Statkraft planuje przeznaczyć na budowę największej w Europie farmy wiatrowej sumę 1,22 miliarda dolarów. Według danych Wall Street Journal do 2020 roku mają powstać turbiny dysponujące mocą około 1000 megawatów. Realizacja tej inwestycji doprowadziłaby w praktyce do podwojenia ilości energii wiatrowej wytwarzanej w Norwegii.

W skład farmy ma wchodzić 278 wiatraków wyprodukowanych przez duński koncern Vestas Wind Systems. Instalacja zostanie umieszczona na półwyspie Fosen oraz na wyspach Hitra i Snilforde – najbardziej wietrznych obszarach przybrzeżnych w środkowej Norwegii. Szacuje się, że w rok farma będzie w stanie wytworzyć około 3,4 miliardów kilowatogodzin energii. Łączna produkcja energii w Norwegii wynosi około 130 miliardów kilowatogodzin rocznie.

Według danych Wall Street Yournal kontrakt na zakup produkowanej przez instalację energii podpisał już koncern Norsk Hydro ASA zajmujący się produkcją aluminium. Firma ta planuje w latach od 2020 do 2039 kupować miliard kilowatogodzin rocznie, które posłużą do zasilenia nowej fabryki w prowincji Karmøy.

Zobacz także: Orlen stawia na OZE

Zobacz także: Canete: Przejście UE na czystą energię jest nieodwracalne i bezdyskusyjne

Reklama

Komentarze

    Reklama