Niemcy chcą sprowadzić miliony obywateli na ziemię – z samolotów do pociągów

16 kwietnia 2021, 16:58
deutsche-bahn-pociąg-pixabay
Fot. Pixabay

Niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn i krajowa branża lotnicza uzgodniły plan transportu pociągami około 20% pasażerów lotów krajowych w celu ochrony klimatu -  podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Celem średniookresowym jest przewiezienie koleją 4,3 mln pasażerów, którzy korzystają z lotów krajowych, co ma zostać osiągnięte poprzez uatrakcyjnienie ruchu kolejowego między miastami i poprawę połączeń na lotniskach. W grudniu zostaną uruchomione nowe bezpośrednie połączenia kolejowe dużych prędkości z nowym rozkładem jazdy, oferującym dodatkowe alternatywy dla lotów krajowych. Menadżer z Deutsche Bahn, Ronald Pofalla nazwał plan „aktywną ochroną klimatu”. Według obliczeń przewoźnika kolejowego i przemysłu lotniczego udział lotów krajowych w całkowitej emisji CO2 w Niemczech mógłby zostać zmniejszony o jedną szóstą.

Deutsche Bahn i Lufthansa oferują już 134 połączenia dowozowe dziennie z 17 niemieckich miast na lotnisko we Frankfurcie i planują rozbudowę sieci w tym roku. Zgodnie z artykułem FAZ, w 2019 roku przemysł lotniczy przewiózł 23 mln pasażerów lotniczych na połączeniach krajowych, z czego 8 mln na lotach dowozowych i 15 mln na lotach czysto krajowych. Ekolodzy skrytykowali fakt, że krajowy przewoźnik Lufthansa będzie nadal obsługiwał loty krajowe, pomimo istniejących połączeń szybkich pociągów na tej samej trasie. Wezwali również do zniesienia całego krajowego ruchu lotniczego w Niemczech w celu ograniczenia emisji.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
AA
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:35

Ekoobłęd jednak jest wszechogarniający:))

eDZIO
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 16:19

To Eko-nomia. Krajowe polaczenia lotnicze maja ograniczona przepustowosc. Wymuszanie aby pasazerowie dostarczani byli do FRA z calych Niemiec malymi samolocikami Lufthansy w efekcie ograniczaly liczbe lotow miedzynarodowych. Latwiej doczepic wagon i zaoferowac bilety miedzynarodowe w calym kraju niz tylko w miastach gdzie jeszcze sa wolne miejsca na lotach/polaczeniach krajowych. Wloszczowa ma szybkie polaczenie kolejowe z Warszawa a Rzeszow wlasne lotnisko - co lepsze?

rob ercik
niedziela, 18 kwietnia 2021, 11:40

Niekoniecznie. Paryż Marsylia 3h1... samolot nie ma szans

Tweets Energetyka24