Reklama

OZE

Michał Kurtyka pełnomocnikiem ds. Prezydencji COP 24

Fot. me.gov.pl
Fot. me.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki 27 kwietnia 2018 r. powołał Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24. Odbywające się corocznie sesje COP to najważniejsze wydarzenie międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Tegoroczne spotkanie, którego gospodarzem jest Polska, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach.    

Konferencje Stron (Conferences of the Parties - COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień. Ze względu na rosnące znaczenie polityki klimatycznej w polityce międzynarodowej Prezydentem COP zostaje odpowiednio umocowany przedstawiciel rządu. Jego zadaniem jest m.in. organizacja szczytu oraz inicjowanie i wspieranie dialogu pomiędzy światowymi przywódcami w zakresie polityki klimatycznej.

Na corocznych sesjach COP, na których spotykają się przedstawiciele wszystkich stron UNFCCC (196 państw i UE), podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji. W trakcie szczytu COP24 w Katowicach wynegocjowanie Pakietu Implementacyjnego dla Porozumienia Paryskiego, pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu oraz ustalenie ram finansowania polityki klimatycznej. Działania podjęte na spotkaniu wyznaczą światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Sesji COP towarzyszy mnóstwo wydarzeń o charakterze naukowym, społecznym, ale i komercyjnym, będących forum prezentacji i wymiany pomysłów, innowacji, strategii oraz rozwiązań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Michał Kurtyka jako Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym oraz prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. Aktywnie negocjuje zapisy Pakietu Zimowego, a także akty prawne regulujące rynek energii elektrycznej w Europie. Reprezentuje Polskę w Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Jego obowiązki obejmują również nadzorowanie udziału państwa w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych w sektorze naftowym i gazowym, takich jak Orlen, Lotos i PGNiG. Twórca i propagator rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce z ramienia Ministerstwa Energii, pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności. Już jako wiceminister energii był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, a następnie pilotował tworzenie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dzięki której te formy transportu będą mogły się dynamicznie rozwijać.

jw/materiały prasowe ME

Reklama
Reklama

Komentarze