Reklama

OZE

ME: Polska chce rozwijać technologie wodorowe

Fot: Ministerstwo Energii
Fot: Ministerstwo Energii

Polska jest jednym z 30 państw, które podpisały deklarację z Tokio w sprawie technologii wodorowych - poinformowało w środę Ministerstwo Energii.

Inicjatorem deklaracji z Tokio, którą podpisali przedstawiciele ponad trzydziestu państw, jest japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Oprócz Polski współpracę w ramach porozumienia zadeklarowały między innymi Katar, RPA, Australia i Nowa Zelandia. W wydarzeniu wziął udział Szymon Byliński, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii - poinformował resort.

Głównym celem prowadzonych działań będzie współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymiana informacji, a także promocja innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.

"Polska aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wodorze, wykorzystywanym dziś w transporcie i energetyce. Według niektórych danych, jesteśmy obecnie jednym z kluczowych producentów tego surowca na świecie wprowadzając na rynek około 1 mln ton wodoru rocznie. Współpraca państw w ramach realizacji założonych celów wzmocni prestiż naszego kraju na globalnym rynku energetycznym, a także w znaczący sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju" - czytamy w komunikacie.                                                                           

Wodór jest jednym z paliw alternatywnych powszechnie używanym w przemyśle rafineryjnym w procesach chemicznych. Największymi producentami wodoru w Polsce są Grupa Azoty, PKN Orlen oraz Grupa Lotos.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama