OZE
MAE: czas obudzić "zapomnianego giganta" czystej energii
Niskoemisyjna moc hydroenergetyczna ma kluczowe znaczenie dla szybszej integracji energii wiatrowej i słonecznej, ale jej wzrost ma spowolnić o 23% w tej dekadzie bez szeroko zakrojonej polityki i nacisku inwestycyjnego - napisała w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
„Energia wodna jest zapomnianym gigantem czystej energii elektrycznej i musi zostać ponownie umieszczona w agendzie energetycznej i klimatycznej, jeśli kraje poważnie podchodzą do realizacji swoich celów zerowych netto” – napisał dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol w oświadczeniu.
Oprócz wytwarzania ogromnych ilości niskoemisyjnej energii elektrycznej, wiele elektrowni wodnych może bardzo szybko zwiększać i zmniejszać produkcję, umożliwiając integrację bardziej nieciągłej produkcji energii wiatrowej i słonecznej - podała agencja z siedzibą w Paryżu, przedstawiając swój specjalny raport dotyczący rynku energii wodnej. .
Jednak nowe projekty często borykają się z długimi terminami realizacji, długimi procesami wydawania pozwoleń, wysokimi kosztami i ryzykiem wynikającym z ocen środowiskowych, a także sprzeciwem ze strony lokalnych społeczności.
"W 2020 r. energia wodna dostarczyła jedną szóstą światowej produkcji energii elektrycznej i więcej niż wszystkie inne odnawialne źródła energii łącznie, zaspokajając większość zapotrzebowania na energię elektryczną w 28 wschodzących i rozwijających się gospodarkach o łącznej populacji 800 milionów" - dodała MAE.
Oczekuje się, że globalna moc elektrowni wodnych wzrośnie o 17% lub 230 gigawatów (GW) w latach 2021-2030, najbardziej w Chinach, Indiach, Turcji i Etiopii, ale według raportu będzie to prawie 25% wolniejsze niż rozwój w poprzedniej dekadzie.
Według IEA około połowa ekonomicznie opłacalnego potencjału elektrowni wodnych na całym świecie pozostaje niewykorzystana, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących i rozwijających się.
Decydenci będą musieli zająć się przeszkodami i ustanowić solidne standardy zrównoważonego rozwoju, aby zapewnić, że projekty są opłacalne ekonomicznie i wzbudzają zainteresowanie inwestorów. Agencja podała, że może to odblokować istniejące blokady projektowe i potencjalnie zwiększyć zdolności produkcyjnych o 40% do 2030 roku.
Mimo to elektrownie wodne musiałyby rosnąć dwa razy szybciej do 2030 r., aby osiągnąć cele dotyczące odnawialnych źródeł energii nakreślone w ostatnim raporcie MAE na temat osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r.