Reklama

OZE

Kurtyka: Fotowoltaika powinna iść w kierunku autokonsumpcji

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać. Przesył energii jest bardzo kosztowny - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W rozmowie z portalem WP.pl minister Kurtyka pytany był o to, jakie zmiany od nowego roku czekają osoby chętne do instalacji paneli fotowoltaicznych.

"Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać" - powiedział. "Przesył energii jest bardzo kosztowny, równie kosztowny jak sama produkcja" - wskazał Kurtyka i wyjaśnił, że jednym ze sposobów na zwiększenie wykorzystania produkowanej przez prosumentów energii elektrycznej mogą być np. pompy ciepła służące do ogrzewania domów.

Projekt noweli Prawa energetycznego, który wprowadzi zmiany dla prosumentów, dotyczy m.in. możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Reklama
Reklama

Projekt przewiduje stworzenie bezpłatnej porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej, przeznaczonej dla odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh.

Projektowana nowela wzbudziła kontrowersje, ponieważ zaproponowano w niej także likwidację systemu opustów dla prosumentów.

Zgodnie z projektem prosumenci wchodzący na rynek po 2021 r. otrzymają możliwość sprzedaży tzw. sprzedawcy zobowiązanemu całości nadwyżek energii elektrycznej po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Obecnie prosumenci za wprowadzoną do sieci jedną jednostkę energii mogą potem odebrać darmo 0,8.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kamila

    Teraz nie ma lepszego rozwiązania. Fotowoltaika pomoże nam zapomnieć o opłatach za prąd. Sama zdecydowałam się na montaż w Edison Energia. Mają dobre ceny, można skorzystać z dotacji. Uważam, że nie ma się nad czym zastanawiać.

    1. Marcin

      A jakie są koszta eksploatacji na przestrzeni 5 czy 10 lat? Co ile się wymienia panele? Pytam z ciekawości bo sam rozważam dom gdzie nie ma gazu i zastanawiam się nad fotowoltaikom + pompą ciepła właśnie.

    2. MacGawer

      Spieszcie sie bo rząd szykuje zmiany po których PV całkiem straci opłacalność. A co do autokonsumpcji to po co prosument ma konsumować skoro za każdą wyprodukowaną 1 kWh elektrownia w dowolnym terminie odda 0.8 kWh? Sens ekonomiczny niewielki wiec mało kto sie tym pzrejmuje. Co innego gdyby zamiast opustów były dynamiczne taryfy, Gwarantuję, ze w takim wypadku do montażu PV firmy dodawałyby automatykę zwiększającą autokonsumpcję gdy ceny kWh szorują po dnie. Liczniki elektroniczne pozwalają na szybkie wprowadzenie takich taryf władze jeszcze do tego nie dojrzały. Zgodnie z przysłowiem "mądry Polak po szkodzie" zrobia to dopiero po jakiejś katastrofie.

    3. Kamila

      Koszty eksploatacji są znikome. Prawidłowo zamontowana i funkcjonująca już instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Ale jeśli chciałbyś wiedzieć więcej to wejdź sobie na stronę edisonenergia.pl Jak już pisałam powyżej zdecydowałam się na zakup własnie u nich. Jeśli będą wiedzieli jaka duża ma być instalacja to z pewnością udzielą ci bardziej szczegółowych informacji. U nich uzyskasz profesjonalna obsługę i nieustanne wsparcie, poza tym jest 25 lat gwarancji.